ایران از مذاکرات سازنده توأم با عمل به کلیه تعهدات و پرهیز از اتلاف وقت استقبال می‌کند

موته گی توشیمیتسو، وزیر خارجه ژاپن امروز ظهر امروز دوشنبه (۱ شهریورماه) با امیرعبداللهیان، دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل بین الملل مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

امیرعبداللهیان در ابتدای این دیدار با اشاره به قدمت مناسبات دو کشور گفت: پیشینه ارتباطات و همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و ژاپن سرمایه بزرگی است که می‌تواند به توسعه و تحکیم روابط دوستانه فی‌مابین کمک کند.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل ضمن تاکید بر نگاه دولت سیزدهم به افزایش مناسبات اقتصادی با کشور‌های آسیایی افزود: سطح فعلی تعاملات و همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و ژاپن بویژه در عرصه اقتصادی و تجاری، متناسب با ظرفیت و توانمندی‌های دو کشور نیست و امیدواریم از طریق اتخاذ ابتکارات و راهکار‌های جدید، حجم ارتباطات و مبادلات بین دو کشور در حوزه‌های مختلف بیش از پیش افزایش یابد.

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: جمهوری اسلامی ایران از مذاکرات سازنده توأم با نتایج ملموس که ناشی از عمل به کلیه تعهدات و پرهیز از اتلاف وقت استقبال می‌کند.

امیرعبداللهیان در پایان این دیدار ضمن برشمردن ظرفیت‌های گسترده دیپلماسی پارلمانی در دو کشور گفت: تداوم رایزنی و مشورت میان مسئولان سیاسی و پارلمانی ایران و ژاپن بویژه ارتباط مستمر میان کمیسیون‌های تخصصی مجلس و گروه دوستی پارلمانی ایران و ژاپن می‌تواند در توسعه هرچه بیشتر همکاری‌های فیمابین موثر باشد.

موته گی توشیمیتسو، وزیر خارجه ژاپن نیز در این دیدار گفت: توسعه مناسبات و همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشوری مهم در منطقه خاورمیانه مورد توجه و پیگیری مقامات و مسئولان ژاپنی قرار دارد. افزایش تعاملات و ارتباطات تهران – توکیو در حوزه‌های مختلف بویژه در حوزه مسائل بشردوستانه ضمن تامین منافع مردم دو کشور، به توسعه و آبادانی دو کشور و همچنین تامین امنیت منطقه کمک فراوانی می‌کند.

وزیر خارجه ژاپن در ادامه این دیدار اظهار داشت: ژاپن از توافق برجام حمایت می‌کند و خواستار عمل کلیه طرف‌ها به تعهداتشان در این توافق مهم بین المللی است. از نظر ژاپن، تداوم برجام و حفظ صلح و امنیت منطقه، بسیار با اهمیت است.

موته گی توشیمیتسو، همچنین در ادامه سخنانش از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای کمک به حل مشکلات منطقه از جمله سال‌ها میزبانی از پناهجویان افغان در کشورمان تقدیر کرد و اظهار داشت: ژاپن نگران اوضاع منطقه بویژه افغانستان است و در این زمینه از رایزنی و مشورت با مقامات ایرانی برای کمک به حل بحران‌های موجود در منطقه بویژه در افغانستان استقبال می‌کند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود