کاهش ۶۰ درصدی اطاله دادرسی در حوزه‌های قضایی تهران

محمد جواد حشمتی مهذب، رئیس کل دادگستری استان تهران در مراسم تکریم و معارفه رئیس دادگستری شهرستان ری یاد شهیدان رجایی و باهنر را گرامی داشت و با تبریک هفته دولت بیان کرد: تکریم ارباب رجوع، برخورد مناسب با مردم و رعایت انصاف در جامعه بسیار اهمیت دارد جرا که انصاف موجب بقای حامعه است.

رئیس کل دادگستری استان تهران با تاکید بر خدمت رسانی به مردم گفت: نباید در روند رسیدگی به پرونده به ارباب رجوع زحمت مضاعف تحمیل کنیم و دقت داشته باشیم که جایگاه ما گذران و موقت است و باید آن را به فرصتی برای خدمت تبدیل کنیم.
وی در ادامه گفت: از جمله موضوعات مهمی که باید مد نظر قرار گیرد دستیابی به صلح و سازش در پرونده هاست که فرهیختگان و معتمدین جامعه در این راه می‌توانند یاری دهنده ما باشند.

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: شایسته است با بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت علما و بزرگان در حل و فصل اختلافات و کاهش پرونده‌های قضایی، شرایطی فراهم شود که بسیاری از اختلافات به صدور احکام قضایی ختم نشود.

وی اظهارداشت: یکی از موضوعات مهم و دغدغه اصلی ما در حال حاضر، کاهش اطاله دادرسی است که خوشبختانه در این راه توفیقات خوبی را به دست آورده ایم.

رئیس کل دادگستری استان تهران از کاهش حدود ۶۰ درصدی اطاله دادرسی در برخی حوزه‌های قضایی خبرداد و افزود: به عنوان نمونه آمار پرونده‌های قضایی در دادگاه‌های تجدیدنظر از ۵۰ هزار فقره به حدود ۳۰ هزار پرونده کاهش یافته است.

وی با اشاره به افزایش ۱۸ درصدی پرونده‌های قضایی در استان تهران گفت: با برنامه ریزی‌های در حال اجرا باید زمان رسیدگی به پرونده‌های قضایی، به حداقل زمان ممکن کاهش یابد و انتظار می‌رود روند رسیدگی به پرونده‌های جاری تسریع شود.

رئیس کل دادگستری استان تهران خاطرنشان کرد: در حوزه‌های دیگر هم تحول فراونی صورت گرفته که البته این کار جهادی ادامه خواهد داشت.

وی گفت: در مورد اعطای مرخصی به زندانیان و تاسیسات ارفاقی به آن‌ها هم نهایت توان خود را به کار برده ایم، چرا که با توجه به شرایط اقتصادی جامعه و وضعیت سخت معیشت خانواده زندانیان، استفاده از عنایت‌های قانونی به آنان از اولویت‌های مهم ما به شمار می‌رود.
در پایان این مراسم از زحمات ۶ ساله رسول جلالی تقدیر و داریوش قاسمی زاده به عنوان رئیس جدید دادگستری شهرستان ری ابلاغ انتصاب خود را از رئیس کل دادگستری استان تهران دریافت کرد.

نظارت بر قوانین می‌تواند زمینه حفظ حقوق شهروندی را محقق کند

حسین توکلی، فرماندار شهرستان ری نیز در این آیین گفت: نظارت بر قوانین می‌تواند زمینه حفظ حقوق شهروندی را محقق کند و در شهرستان ری با همدلی و وحدت بین مسئولان این امر مهم محقق شده است و بیشتر قضات این شهرستان همراهی و دقت و تعهد لازم را به برکت وجود حرم سید الکریم دارند.

توکلی با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته در خصوص موضوع کارخانه سیمان ری عنوان کرد: سه سال پیش هیات دولت مصوبه واگذاری کارخانه سیمان را را برای موزه داده بود که اجرایی نشد، اما با همدلی به وجود آمده در شهرستان ری و در کنار آن حمایت دادگستری استان تهران این امر محقق و تحویل شهرداری شد.

وی گفت: دستگاه قضا شهرستان ری در موضوع برخورد با ساخت و ساز غیر مجاز پیش قدم در بوده و امروز نگاه ما در این شهرستان این است که با زمین خوران و سوداگران در بحث زمین خواری و فساد مالی با همراهی دستگاه قضایی برخورد کنیم.

رسیدگی به ۱۳۷۵ فقره از پرونده‌های جاری در تعطیلات کرونایی

غلامرضا نوفرستی،دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ری نیز ضمن خیر مقدم به مدعوین و تبریک هفته دولت گفت: در شهر ری همکاران شریف و پاکدستی را داریم که در تعطیلی‌های اخیر کرونایی، جهادگرانه در محل کارحضور پیدا کردند و به ۱۳۷۵ فقره پرونده قضایی رسیدگی کردند.

نوفرستی افزود: ما معتقدیم که پرونده‌ها حق الناس هستند و به لطف روحیه جهادی همکاران توانستیم این خدمت ارزنده را ارائه کنیم. تمامی این تلاش‌ها زیر نظر مدیریت دلسوزانه آقای جلالی انجام شد.

با راه اندازی شعب جدید کیفیت خدمت رسانی افزایش داشته است

رسول جلالی،رئیس سابق دادگستری شهرستان ری نیز در این مراسم بعد از تبریک هفته دولت به دولتمردان، در گزارش عملکردخود گفت: در دادگستری شهر ری یک شعبه خانواده تشکیل شد که در حال حاضر زمان رسیدگی به کمتر از یک ماه رسیده است و موجب رضایت مردم شده است.

جلالی بیان داشت: راه اندازی ۳ شعبه حقوقی، کیفری و خانواده باعث شده کیفیت خدمات رسانی همکاران به مردم نیز بهتر شود.
وی گفت: با پیگیری‌های مستمر در حال حاضر دادگاه بخش قلعه نو افتتاح شده است و هم اکنون تمامی بخش‌های شهر ری دارای دادگاه هستند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود