گزارش منابع اسرائیلی از استراتژی بنت برای ممانعت از احیای برجام

منابع دیپلماتیک و مقامات رسمی مطرح کرده اند که نخست وزیر رژیم صهیونیستی در جریان دیدارش با رئیس جمهور آمریکا تلاش خواهد کرد با ارائه یک استراتژی جدید ضد ایرانی، مانع بازگشت واشنگتن به توافق هسته ای شود.

 شبکه صهیونیستی i24 در بخشی از یک گزارش درباره اهداف سفر نفتالی بنت نخست وزیر رژیم صهیونیستی به واشنگتن برای دیدار با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا نوشت: به گفته منابع دیپلماتیک، بنت یک استراتژی برای مقابله با ایران را ارائه خواهد کرد که بازگشت به توافق هسته ای را منتفی می کند.
این شبکه همچین مطرح کرد: رئیس دولت اسرائیل این استدلال را مطرح خواهد کرد که برنامه هسته ای ایران پیش رفته تر از آن است که توافق هسته ای امروز به آن ارتباطی داشته باشد و منافعی که توافق فعلی در اختیار ایران می گذارد، بیش از حد است.
این شبکه افزود: طبق گفته چندین منبع دیپلماتیک، بنت مسئله هسته‌ای ایران را فرصتی برای ایجاد یک استراتژی جامع منطقه‌ای علیه تهران تلقی می کند.
پایگاه تحلیلی اکسیوس نیز در بخشی از یک گزارش نوشت که یک مقام رسمی رژیم صهیونیستی روز پنج شنبه در جمع خبرنگاران گفت، دولت نفتالی بنت نخست وزیر رژیم صهیونیستی این طور فکر می کند که بازگشت به توافق هسته ای بی فایده است چون پیشرفت های ایران در زمینه غنی سازی اورانیوم و تحقیق و توسعه هسته‌ای، به معنی این است که توافق احیا شده برجام همان منافع عدم اشاعه ای قبلی را ارائه نخواهد داد.
اکسیوس ادامه داد: بنت قصد دارد این نگرانی ها را نشان دهد در عین حال که سیگنال فاصله داشتن از سیاست های بنیامین نتانیاهو نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی را می فرستد.
در ادامه این گزارش آمده است: این مقام اسرائیلی گفت، « میراثی که از دولت قبل راجع به ایران برایمان باقی مانده بسیار بغرنج است. با تمام لفاظی ها(از سوی نتانیاهو)، ایران بیش از همیشه به یک سلاح هسته ای نزدیک است. میان لفاظی دولت قبل و نتیجه های حاصله فاصله زیادی وجود دارد».
اکسیوس می افزاید، مشخص نیست که سیاست دولت بنت چگونه از سیاست نتانیاهو در قبال ایران متفاوت است، هرچند بنت درباره در افتادن علنی با دولت آمریکا محتاط‌تر است.
در ادامه گزارش به نقل از این مقام اسرائیلی آمده است، دلیل سفر بنت در این برهه و علیرغم تمامی چالش ها، فوریتی است که پیرامون تسریع فعالیت هسته ای ایران در چند ماه گذشته احساس می شود.
این پایگاه خبری طبق گفته مقام اسرائیلی نوشت، وقتی اقدامات برای ترتیب دادن این نشست میان بنت و بایدن آغاز شد، به نظر می رسید که بازگشت آمریکا به توافق هسته ای قریب الوقوع باشد اما احتمال آن در دولت جدید ایران کمتر است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود