نبرد سرنوشت ساز قیمت دلار/تست نزولی قیمت سکه
معامله گران در انتظار یک اتفاق

تا شب گذشته دیدگاه بیشتر معامله گران چنین بود که بازار در ابتدای روز جاری مرز ۲۷ هزار تومان را از دست خواهد داد. عدم برگشت به بالای مرز یاد شده می تواند فروشندگان بیشتری را در ادامه روز روانه خیابان فردوسی کند.

بیشتر معامله گران دلار در ۲ روز اخیر تمایل به خرید و فروش های سنگین نداشته اند. این موضوع موجب شده است که شدت نوسانات در بازار ارز کمتر شود. یکی از مهم ترین دلایلی که موجب شده است، معامله گران خریدهای خود را کاهش دهند، انتظار برای افت احتمالی دلار به زیرمرز ۲۷ هزار تومانی و حرکت به سوی حمایت ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومانی بوده است.

در واقع بخشی از معامله گران امیدوار هستند که بتوانند در نرخ های پایین تر اقدام به خرید کنند. آن ها در انتظار افزایش بییشتر فشار فروش بازارساز هستند. در صورتی که طی روزهای پنج شنبه و شنبه، افت قیمتی در بازار دلار رخ ندهد، به احتمال زیاد، بازیگران صبور این روزها، تغییر موقعیت خواهند داد و وارد فاز خرید خواهند شد. وقتی اهداف کاهشی محقق نشوند،‌ اهداف افزایشی مورد آزمون قرار خواهد گرفت.

با این حال در صورتی که فشار فروش در بازار بیشتر و دلار زیر مرز ۲۷ هزار تومان تثبیت شود، بخشی از معامله گران نیز در صف فروش قرار خواهند گرفت تا کمک کنند که قیمت به محدوده های پایین تری وارد شود. این موضوع می تواند زمینه ساز خریدهای کم ریسک تر آن ها در نرخ های پایین تر شود.

البته ممکن است که بازارساز فریب نقشه های نوسان گیران را نخورد و اساسا سعی کند که قیمت دلار را در همین کانال ۲۷ هزار تومانی برای مدتی دچار نوسانات رفت و برگشتی کند. هر چقدر دامنه نوسانات کمتر و شدت تغییرات قیمتی مدیریت شود، ظرفیت نوسان گیران برای حملات ایذایی کاهش خواهد یافت.

تا شب گذشته دیدگاه بیشتر معامله گران چنین بود که قیمت دلار بازار در ابتدای روز جاری مرز ۲۷ هزار تومان را از دست خواهد داد. عدم برگشت به بالای مرز یاد شده می تواند فروشندگان بیشتری را در ادامه روز روانه خیابان فردوسی کند.

زندان جدید در بازار سکه

دیشب در معاملات پشت خطی، فضای خرید و فروش های سکه به گونه ای بود که می توان انتظار داشت که قیمت سکه در ابتدای روز جاری به سوی محدوده ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی سرازیر شود.

سکه در روزهای اخیر در دامنه قیمتی جدیدی حرکت کرده است. فلز گران بهای داخلی از یک سو توان شکست حمایت ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را از خود نشان نداده و از سوی دیگر، عبور از محدوده ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان صورت نگرفته است. دیشب در معاملات پشت خطی، فضای خرید و فروش ها به گونه ای بود که می توان انتظار داشت که فلز گران بهای داخلی در ابتدای روز جاری به سوی محدوده ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی حرکت کند، با این حال در صورتی که موفق به شکست آن نشود، بار دیگر خریداران وارد بازار خواهند شد.

فعالان بازار سکه اعتقاد دارند که فلز گران بهای داخلی برای شکست محدوده ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی نیاز دارد که جهت انتظارات در بازار دلار تغییر معناداری پیدا کند. سکه بازان احساس می کنند که در شرایط کنونی کمی انتظارات افزایشی در بازار اسکناس آمریکایی کاهش پیدا کرده است ولی هم چنان نیروهای افزایشی در کمین بازار هستند. به دلیل هراس از همین برگشت دلار است که سکه بازان به راحتی اقدام به فروش نمی کنند.

مقاومت سکه بازان موجب شده است که حباب فلز گران بهای داخلی نیز به حدود ۳ درصد برسد. به عبارت دیگر، دیروز بعدازظهر سکه در بازار داخلی ۳ درصد گران تر از ارزش ذاتی مورد معامله قرار می گرفت. با توجه به اینکه ارزش ذاتی فلز گران بهای داخلی در محدوده ۱۱ میلیون و ۵۰۰هزار تومان قرار دارد، در صورت افت معنادار دلار، شدت کاهش سکه می تواند بیشتر باشد. با این حال، چنانکه گفته شد سکه بازان هم چنان به برگشت دلار خوشبین هستند و تا زمانی که این امید از دست نرود،‌ بی گدار به آب نخواهند زد و در موقعیت فروش قرار نخواهند گرفت.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود