تدوین آئین‌نامه انتخابات فدراسیون‌ها بدون تعیین «رئیس مجمع»

نقصی که در اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی و در رابطه با تعیین «رئیس مجمع» فدراسیون‌ها وجود داشت با وجود تدوین جدیدترین آئین‌نامه برای تشکیل مجامع انتخاباتی فدراسیون‌ها به قوت خود باقی است.

متر و معیار وزارت ورزش برای تشکیل مجمع انتخاباتی فدراسیون‌ها و تعیین روسای آنها تا همین چندماه گذشته «آئین نامه انتخاباتی» بود که چهار سال از تدوین آن می‌گذشت. این آئین نامه شهریورماه سال ۹۶ توسط مسعود سلطانی فر وزیر وقت ورزش ابلاغ شد تا ملاک تمام تصمیم گیری‌های ریز و درشت آنها برای برگزاری انتخابات‌شان باشد.

آئین نامه مورد نظر اما حالا به خاطر اساسنامه جدید فدراسیون‌های ورزشی و ابلاغ رسمی آن وجاهت قانونی‌اش را برای ملاک عمل قرار گرفتن از دست داده و به زودی باید جای خود را به آئین نامه جدید بدهد.

پیش‌نویس این آئین نامه تدوین شده و توسط وزارت ورزش در اختیار فدراسیون‌ها قرار داده شده تا پس از طی کردن مراحل قانونی برای تصویب نهایی، انتخابات پیش روی فدراسیون‌ها بر اساس آن انجام شود این در حالی است که بلاتکلیفی «رئیس مجمع» که از اساسنامه فدراسیون‌ها شروع شده در این آئین نامه هم برطرف نشده است!

مجامع انتخاباتی فدراسیون‌ها بدون «رئیس»

مجامع فدراسیون‌ها به صورت عمومی، فوق‌العاده یا انتخاباتی برگزار می‌شود. در هر یک از این مجامع مدیریت و اداره جلسه به عهده «رئیس مجمع» است اما اینکه این مسئولیت برای مجامع پیش رو و از جمله مجامع انتخاباتی بر عهده چه کسی خواهد بود، مجهول است.

در اساسنامه مصوب سال ۱۳۷۸ هیات وزیران که تا پیش از ابلاغ اساسنامه جدید ملاک عمل بود، وزیر ورزش به عنوان «رئیس مجمع» معرفی شده بود. بند اول از ماده ۵ آن اساسنامه با موضوع «معرفی اعضای مجمع» بر این تاکید داشت که «رئیس سازمان تربیت بدنی یا یکی از معاونان وی به عنوان رئیس مجمع» عضوی از مجمع هستند.

تدوین آئین‌نامه انتخابات فدراسیون‌ها بدون تعیین «رئیس مجمع»

اساسنامه قبلی فدراسیون‌ها بر حضور وزیر یا معاون وی به عنوان رئیس مجمع تاکید داشت (ماده ۵ – بند اول)

در اساسنامه جدید فدراسیون‌های ورزشی اما این جایگاه از وزیر ورزش گرفته شده است. این اساسنامه ۲۰ تیرماه ابلاغ شد و وزارت ورزش هم اواخر مردادماه آن را به فدراسیون‌های ورزشی ابلاغ کرد. ماده ١٣ این اساسنامه به معرفی اعضای مجمع اختصاص دارد. در بند اول این ماده وزیر به عنوان یکی از اعضای مجمع معرفی شده اما اشاره به ریاست او نشده است. در این بند آمده است: «وزیر ورزش یا یکی از معاونین وی به عنوان نماینده وزارت»

این نقدی بود که بعد از حکم مسعود سلطانی فر به علی دادگر به عنوان سرپرست فدراسیون تیراندازی، خبرگزاری مهر در گزارشی با عنوان «ا نتصاب سرپرست تیراندازی توسط وزیر بی اختیار / رئیس مجمع کجاست؟» به آن پرداخت چراکه وزیر ورزش طبق اساسنامه ابلاغی رئیس مجمع نیست که اختیاری برای چنین تصمیم گیری‌هایی داشته باشد.

تدوین آئین‌نامه انتخابات فدراسیون‌ها بدون تعیین «رئیس مجمع»

در اساسنامه جدید فدراسیون‌ها هیچ اشاره‌ای به حضور وزیر یا معاون وی به عنوان رئیس مجمع نشده است (ماده ۱۳- بند اول)

در هر صورت این موضوع یعنی «مشخص نبودن رئیس مجمع فدراسیون‌ها» ایراد بزرگی به اساسنامه فدراسیون‌هاست که البته انتظار می‌رفت در آئین نامه انتخاباتی فدراسیون‌ها به آن پرداخته و برطرف شود اما این مهم در تدوین پیش‌نویس این آئین نامه نادیده گرفته شده است.

در ماده اول از پیش‌نویس تهیه شده برای آئین نامه انتخاباتی فدراسیون‌ها و در بند ششم به رئیس مجمع اشاره شده و اینکه این مسئولیت بر عهده رئیس مجمع عمومی است. حال آنکه در اساسنامه جدید فدراسیون‌ها هیچ‌گونه اشاره به ریاست مجمع نشده و اصلاً مشخص نیست ملاک انتخاب رئیس مجمع عمومی چیست که قرار است نتیجه آن برای مجامع انتخاباتی هم اجرا شود.

تدوین آئین‌نامه انتخابات فدراسیون‌ها بدون تعیین «رئیس مجمع»

در آئین نامه انتخاباتی فدراسیون‌ها تکلیف رئیس مجمع به صورت شفاف مشخص نشده است

رقابت «وزیر و معاونانش» با «روسای فدراسیون‌ها» در «ریاست مجامع»!

شاید حساسیت نهادهای بین‌المللی به دخالت دولت در امور ورزش و گرفته شدن مسئولیت ریاست مجامع فدراسیون‌ها از وزیر وزش – حداقل به صورت صوری و ظاهری- بی ارتباط باهم نباشد اما به هر حال اینکه «ریاست مجامع فدراسیون‌ها با چه کسی است؟» یک مجهول به معادلات همیشگی فدراسیون‌ها و انتخابات شان اضافه کرده است که باید پیش از آغاز انتخابات فدراسیون‌ها در وزارتِ حمید سجادی برطرف شود مگر اینکه تصمیم اینگونه باشد که برای انجام مجامع هر فدراسیون، همان زمان اقدام به تعیین رئیس مجمع شود.

این شیوه‌ای است که در برخی نهادهای بین‌المللی ورزش و البته بیشتر برای برگزاری مجامع عمومی از آن پیروی می‌شود به این صورت که اقدام به تعیین «رئیس سنی» برای مجمع می‌شود یا اینکه رئیس مجمع را از میان حداقل دو گزینه پیشنهادی مشخص می‌کنند.

از طرفی خبرنگار مهر کسب اطلاع کرده که قرار است مجامع فدراسیون‌ها به ریاست رئیس همان فدراسیون برگزار شود، به برگزاری اینگونه مجمع در صورتیکه «عمومی» یا حتی «فوق‌العاده» باشد، اشکالی وارد نیست اما در صورتیکه مجمع موردنظر انتخاباتی باشد به آن نقد وارد خواهد شد به خصوص که دوره قانونی رئیس هم تمام شده بود یا خود او جزو کاندیداها باشد؟

از طرفی واقعاً با حضور وزیر ورزش یا یکی از معاونانش در ترکیب مجمع بعید است تعارفات مرسوم برای اینکه آنها ریاست و اداره مجمع را به عهده بگیرند، برداشته شود.

در هر صورت اینکه انتظار می‌رفت آئین نامه انتخاباتی فدراسیون‌های ورزشی ابهام بزرگ اساسنامه ابلاغی فدراسیون‌ها در رابطه با ریاست مجمع فدراسیون‌ها را برطرف کند اما در تدوین پیش‌نویس این آئین نامه، این ابهام به قوت خود باقی مانده است!

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود