رئیسی در اولین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی:
مذاکره همراه با فشار را نمی‌پذیریم

رئیس‌جمهور با اشاره به موضوع مذاکرات برای رفع تحریم‌ها گفت: ما ابایی از مذاکره نخواهیم داشت. اما ما مذاکره همراه با فشار و تهدید را نمی‌پذیریم.

حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در اولین گفت‌وگوی تلویزیونی خود که امشب از شبکه یک سیما پخش شد، درباره برنامه‌های دولت جهت مهار بیماری کرونا اظهار داشت: در ابتدا لازم است از عزیزان‌مان که در مراکز درمانی برای صیانت از جان مردم تلاش و مجاهدت می‌کنند، تقدیر و تشکر کنم. همچنین باید از همه مردم که در سراسر کشور به کمک کادر درمان آمدند، تقدیر و تشکر کنم، علاوه بر این، به خانواده‌های داغدار تسلیت عرض می‌کنم و از خداوند متعال برای همه بیماران طلب سلامتی و عافیت دارم.

وی ادامه داد: از ابتدای کار در دولت، مسئله بیماری کرونا از اولویت‌های دولت بود که باید حتماً برای مهار آن یک راهکار دقیقی در نظر گرفته شود. ضرورت داشت یک حرکت انقلابی همراه با عقلانیت انجام شود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: از ابتدا بحث تولید داخلی واکسن مورد توجه ما بود که کار خوبی توسط دانشمندان ایرانی در مؤسسات مختلف انجام شده است که از آنان تقدیر می‌کنم و برنامه دولت حمایت از تولید داخلی واکسن بود، اما محاسبه کردیم و به این نتیجه رسیدیم که حتماً تولید داخلی واکسن کفاف نمی‌کند و برآورد کردیم که باید برای اینکه بتوانیم گام دقیقی را برداریم، نیاز به ۱۰۰ میلیون دز واکسن داریم.

رئیسی تأکید کرد: مسئله تأمین واکسن مورد نیاز یکی از موضوعات و اولویت‌هایی بود که بنده در گفتگو با مقامات و سران کشورها مطرح کردم، امروز به‌طور قطعی ۴۰ میلیون دوز واکسن تأمین و اقداماتی انجام شده است که ما تا مرز ۱۰۰ میلیون دوز واکسن را از خارج از کشور تأمین کنیم.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه یعنی تا بهمن ماه هر ایرانی دوم دوز واکسن را دریافت می‌کند، گفت: ان‌شاءالله و شاید هم زودتر انجام شود و با سرعت و شتابی که این کار در حال پیگیری است، فکر می‌کنیم که زودتر هم انجام شود.

لازم است که کسب و کار مردم زودتر رونق بگیرد

رئیس‌جمهور اظهار داشت: لازم است که کسب و کار مردم زودتر رونق بگیرد، چرا که این تعطیلی‌ها مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است. مراکز علمی و آموزشی هم باید بازگشایی شوند و لازم است مدارس هم بازگشایی شوند و این مسائل نیازمند آن است که حتماً با محاسبه‌ای که عزیزان ما کردند، اکثر مردم عزیزمان واکسینه شوند.

رئیسی تأکید کرد: ما در برنامه دولت بحث واکسیناسیون عمومی را اعلام کردیم که همه مردم واکسینه شوند و ضرورت دارد که هم واکسن از خارج از کشور وارد کنیم و هم تولید داخلی واکسن را حمایت کنیم و این برنامه دولت بوده است و این کار با قوت دنبال خواهد شد.

وی ادامه داد: از همه افرادی که در سراسر کشور اقدام به واکسینه کردن مردم کردند، تقدیر و تشکر می‌کنم، مردم همت خوبی دارند و تقریباً صف‌ها دیگر منتفی شده است، اما باید این کار با شتاب بیشتری ادامه پیدا کند تا ما بتوانیم تکرار این واکسن را هم داشته باشیم.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: مسئله بازگشایی مدارس یکی از دغدغه‌های خانواده‌های محترم و کادر علمی و آموزشی است که در گروی آن است که زودتر این واکسیناسیون را دنبال کنیم و بتوانیم در یک حد قابل قبولی بگوییم که مردم واکسینه شدند.

وی افزود: این مسئله در گروی آن است که واکسن خارجی زودتر وارد شود که این کار انجام شده و واکسن داخلی هم باید تولید شود تا مردم عزیزمان احساس آرامش در این باره کنند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: اقدامات دیگری هم باید از جانب مردم انجام شود و حتماً رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را باید جدی بگیرند و ارتباطات خود را باید تا حد ممکن در کوچه و بازار به حداقل برسانند. این نوع اقدامات بهداشتی باید جدی گرفته شود و دستورات بهداشتی را همه مردم ما باید جدی بگیرند و ما هم تمام تلاش خودمان را به عنوان خدمتگزاران مردم در دولت انجام می‌دهیم تا دغدغه‌های آنان را به حداقل ممکن برسانیم و گام‌های خوبی هم تاکنون برداشته شده است که لازم بوده، اما کافی نیست و باید کفایت آن را به مرور زمان افزایش دهیم تا به مرحله قابل قبولی برسد.

رئیسی گفت: تا آخر شهریور ماه ۴۰ میلیون دوز واکسن کرونا به صورت قطعی تأمین می‌شود و هیچ تردیدی در این مسئله وجود ندارد. بعد از آن هم وعده‌هایی برای تأمین واکسن داده شده است که درست است و محقق خواهد شد.

وی ادامه داد: وزارت امور خارجه کادر خود را برای این موضوع بسیج کرده است، وزارت بهداشت و درمان هم این اقدامات را انجام داده است و دیگر بخش‌های ذی‌ربط هم وارد کار شده‌اند، برای تأمین منابع ریالی و ارزی هم گفتیم که اولویت این مسئله و مهار بیماری کرونا است و باید هر طور شده تأمین شود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: درباره کادر درمان و پزشکی هم بنده عرض کردم که معوقات آنان باید به سرعت پرداخت شود و این موارد جزو اولویت‌های دولت است و زمانی که می‌گوئیم مهار بیماری کرونا اولویت است، یعنی همه ابعاد آن در اولویت قرار دارد.

برنامه‌های دولت در حوزه مسکن

رئیسی درباره اقداماتی که تاکنون دولت در زمینه تحقق وعده‌های خود انجام داده است، اظهار داشت: بنده به دنبال آن هستم که با مردم صحبت کنم و بنای بنده این است که نسبت به آنچه گفتیم، با مردم با فعل ماضی صحبت کنم نه با فعل مضارع یا مستقبل، به این معنا که بگوییم این کارها انجام شده است.

وی ادامه داد: وعده‌ای که درباره موضوع مسکن داده شده است، باید عملی و اجرایی شود، چرا که ما بیش از یک میلیون مسکن و قریب به ۲ میلیون مسکن در سال نیاز داریم، اما ما کف یک میلیون مسکن در سال را در نظر گرفتیم تا قابل اجرا باشد، البته موضوع را مطالعه شده، مطرح کردیم.

رئیس‌جمهور بیان کرد: در قانون جهش تولید مسکن هم این موضوع پیش‌بینی و دولت مکلف به اجرای آن شده است، پس قانون آن و پیش‌بینی‌های کارشناسی هم وجود دارد. در برخی از جاها دولت خودش مسکن می‌سازد و در جاهایی هم تسهیلات می‌دهد تا خانه بسازند.

وی افزود: بافت‌های فرسوده هم باید بازسازی شوند که تسهیلات آن را دولت می‌دهد و این هم جزو مواردی است که دولت باید دنبال کند. خودِ مردم یا انبوه‌سازان مسکن دست به کار باید شوند و اقداماتی را انجام دهند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: همچنین دولت مطابق با قانون مکلف شده است که تعداد قابل‌توجهی، یعنی ۲۰۰ هزار مسکن روستایی را بازسازی کند تا استحکام پیدا کنند و مقاوم‌سازی شوند و حتماً با مشارکت خودِ مردم این اقدام هم در دستور کار است.

رئیسی در ادامه بیان کرد: مسکن از آن مواردی است که ان‌شاءلله در گزارش‌های بعدی به مردم اعلام خواهد شد. آقای وزیر هم در این رابطه مواردی را اعلام کرد. همچنین ما در سفر به استان‌هایی که انجام شد، آنجا مواجه شدیم با شرایطی که حتماً نیاز این است که برای ساخت مسکن دست به کار شویم.

وی با بیان اینکه زمین اصلی‌ترین موضوع و مقوله در بحث ساخت مسکن است، اظهار داشت: زمین لازم برای این مهم وجود دارد و نیاز است پیگیری شود تا این زمین‌ها آماده‌سازی شود. لذا مردم عزیزمان هم مسکن را به عنوان پیشتاز اقتصاد می‌دانند و این بخش جزو مواردی است که بسیاری از کسب و کارها را فعال خواهد کرد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مسکن جزو صنایع پیشران کشور محسوب می‌شود، اظهار داشت: از این رو اگر مسکن‌سازی دنبال شود، بسیاری از صنایع به همراه این فعالیت، فعال خواهد شد و لذا مسکن‌سازی در دستور کار است.

رئیسی ادامه داد: بنده از روز اول به مردم قول داده بودم که این مسئله را در دولت دنبال کنم، به همین جهت در روز اول جلسه هیئت دولت به وزیر راه اعلام کردم که مسکن‌سازی را باید در دستور کارش قرار دهد و اصلاً شرط ما برای مسئولیت وزارت راه همین بود و ایشان هم با حساسیت این موضوع را دنبال می‌کند.

وی با بیان اینکه مسکن‌سازی از جمله تأکیدات قانون بوده و هم باید به آن عمل شود، تصریح کرد: برخی‌ها نباید در این زمینه تردید کنند، لذا این کار باید انجام شود و باید بیش از این میزان هم انجام شود. ما فکر می‌کردیم که امکان تحقق آن وجود دارد، البته ما در کنار این موضوع، قوانین را هم داریم که باید قانون در این زمینه اجرا شود بنابراین نمی‌شود به قانون بی‌توجهی کرد.

اطلاع رسانی قریب الوقوع از منشور مبارزه با فساد در دولت

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به موضوع مبارزه با فساد در کشور، بیان کرد: از مواردی که بنده قول دادم تا حتماً در ابتدای کار دولت اعلام کنم، موضوع مبارزه با فساد بود.

وی ادامه داد: بنده در روز نخست هیئت دولت به همه همکاران اعلام کردم که در واقع منافذ و بسترهای فسادزا را شناسایی کنند و این کار باید به صورت یک کار ویژه در دولت دنبال شود.

رئیسی متذکر شد: البته قبل از اینکه بنده کار رسمی خود را در دولت آغاز کنم، به دوستان و کارگروه‌هایی گفته بودم که این کار را پیگیری کنند تا یک منشوری در مبارزه با فساد در دولت مورد توجه قرار گیرد. لذا این منشور ان‌شاءالله تا چند روز آینده به اطلاع دولتمردان و هم به اطلاع نخبگان و مردم عزیز خواهد رسید چرا که آن‌ها خودشان بهترین ناظرانی هستند که در این زمینه نظارت کنند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه سازوکارهای مبارزه با فساد در این دستورالعمل مشخص شده است، اظهار داشت: ساز و کارهای این مسئله در این دستورالعمل اعلام خواهد شد تا مشخص شود این کار به چه نحوی انجام خواهد شد.

وی گفت: به حمدالله یک حسی برای مبارزه با فساد در بین وزرا و مسئولین و مدیران وجود دارد چرا که شرط ما در دولت، فسادستیزی برای همه مدیران در همه سطوح است. کمااینکه پاسخ دادن و در مقابل دوربین قرار گرفتن و به مردم گزارش دادن فقط برای رئیس‌جمهور نیست، بلکه باید همه مدیران ما در همه سطوح خودشان را پاسخگو به مردم بدانند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مردم عزیزمان باید در جریان امور قرار بگیرند، گفت: از این رو یکی از موضوعاتی که مردم از آن آسیب دیده‌اند، به نظر بنده اعتماد مردم است. لذا ما باید این اعتماد آسیب‌دیده را بازسازی کنیم و راه بازسازی آن این است که صادق‌الوعد باشیم.

رئیسی تأکید کرد: لذا همه دولتمردان باید صادق‌الوعد باشند و وعده‌ای که داده شده با صداقت باید برای مردم تبیین شود آنهم به تعبیر مقام معظم رهبری. با این حال اگر در وعده‌ای هم با مشکلی مواجه شدیم، این موضوع هم باید به خوبی به مردم گفته شود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: به نظر بنده این صداقت نکته‌ای است که حتماً باید این دولت نه در لفظ، در عمل انجام دهد و باید احساس مردم این باشد که دولت با آن‌ها با صداقت سخن می‌گوید و بنده در این رابطه بعد از توکل به خدا، به همکاری مردم سخت امیدوار هستم و معتقدم مردم خودشان همکاری خواهند کرد.

وی بیان کرد: با این حال در این مدت هم نامه‌های بسیاری برای بنده نوشته شده است. لذا بسیاری از مردم در همین سفرها که بنده حضور داشتم، اعلام آمادگی کردند که هر کاری که دولت داشته باشد ما قصد داریم به دولت کمک کنیم. اعتماد مردم مهمترین پشتوانه برای دولت هاست بنابراین دولتی که با پشتوانه مردم کارش را ادامه دهد، بدانید که توفیق یارش خواهد بود.

رئیس‌جمهور گفت: مردمی‌بودن محوری است که همواره باید مورد توجه دولت و همه مسئولین در کشور باشد. اصلاً انقلاب ما، انقلاب مردمی است. دولت، دولت مردمی است.

وی ادامه داد: مردم باید دولت را از خودشان بدانند. ارتباط با مردم ضرورت دارد. در طول مدت کاری، هر جا که من مسئولیت داشتم و در هر شرایطی که بودم، سعی کردم رابطه‌ام با مردم را قطع نکنم و همواره با مردم رابطه داشته باشم.

رئیسی تصریح کرد: من خیلی از شب‌ها در مسجد می‌نشستم و با مردم صحبت می‌کردم؛ گاهی خادم مسجد نیز خسته می‌شد، و اصحاب دعوا بودند، یعنی دو طرف دعوا بودند؛ من هیچ زمانی از ارتباط با مردم ضرر نکردم.

رئیس‌جمهور گفت: یک مقداری ممکن است سختی داشته باشد و مقداری تحمل بخواهد، آستانه تحمل را باید بالا برد. ارتباط با مردم امر پسندیده است.

وی افزود: من در سفری که به این دو استان داشتم، سعی کردم در بخشی از سفر که امکانش وجود داشت، حتماً با مردم ارتباط داشته باشم.

رئیسی گفت: از این حیث که مسئولین و مدیران در همه سطوح بدانند که دولت مردمی است و باید با مردم ارتباط داشته باشد، یعنی فرماندار، بخشدار، مدیرکل با مردم دسترسی داشته باشند و حرف شأن را مردم راحت بزنند.

رئیس‌جمهور گفت: بعضی موارد باید رفت و صحنه را دید. من به زابل، دشت سیستان، چابهار و زاهدان رفتم دیدم که مشکل آب دارند. باید منابع را می‌دیدم، چاه نیمه‌ها و وضع را باید می‌دیدیم. گفت، شنیدن کی بود مانند دیدن!

وی اضافه کرد: حتماً رؤیت و شنیدن درد دل و دغدغه مردم بسیار مهم است و من ارتباطات مردمی در این رابطه داشتم، که جوانان و مردم حرف‌هایشان را می‌زدند و بعد نشستم با مدیران که در این قضیه چه باید بکنیم و چه راهکارهایی پیشنهاد می‌کنند.

رئیسی تصریح کرد: هر استانی که می‌روم، قبلش مسائل استان را جمع آوری می‌کنند و به من می‌گویند. یعنی من بی اطلاع از وضع استان نیستم، اما وقتی به صحنه می‌روم و مسائل را می‌بینم، بعد می نشینیم در جلسه با مدیران استان و مرکز بررسی می‌کنیم.

وی ادامه داد: در سفری که به دو استان داشتم، در خدمت وزرا بودیم. زیرا راهکار را باید وزیر دنبال کند. وزیر در کنار فرماندار، استاندار، مدیرکل آبفای استان، نشستند در جلسه شورای اداری و چه در جلسات قبل، چند راهکار بررسی کردند و به راهکارهای رسیدیم و آنجا بخشی را در استان به تصویب رساندیم و بخشی را برای مطالعه به مرکز آوردیم.

رئیسی افزود: اقدام کردن شروع می‌شود، به راهکارهای کوتاه مدتی رسیدیم که باید انجام شود و مردم امیدوار شودند. یک‌سری راه‌کارهای میان‌مدت برای مصرف آب در دشت سیستان نیز پیدا کردیم که زمان بر است و باید اجرا شود.

رئیس جمهور گفت: دیدار با مردم و صحبت کردن با آنها موضوعیت دارد. ما این کار را دنبال می‌کنیم و یقین داریم در این کار برکت است و بلکه هم به راهکارهایی برسیم.

وی ادامه داد: گاهی خود مردم راهکار می‌دهند و می‌گویند اگر فلان کار را انجام دهید مشکل ما حل می‌شود.

رئیسی افزود: چرا ما از مردم کمک نگیریم؟ چرا از نخبگان و دانشگاهیان کمک نگیریم؟ به نظر من این‌ها زمینه است که می‌تواند ارتباط دولت با مردم، نخبگان و طبقات مختلف را برقرار کند انشاالله.

رئیس جمهور گفت: بنا داریم که این راه و همین ارتباط با مردم را و هم در جریان مشکلات مردم قرار گرفتند و هم پیدا کردن راهکارها و بعد اجرا کردن را پیگیری کنیم.

وی ادامه داد: ما بخشی را در نهاد ریاست جمهوری مأمور کردیم برای پیگیری مصوبات سفرها، جمع‌آوری اطلاعات قبل از سفر، اجرای مصوبات و گزارش به مردم، بخشی است که چند ماه بعد سفر چه اتفاقی افتاده است، برنامه‌ای است حتماً به مردم عزیز دو استان سیستان و بلوچستان و خوزستان و سایر استان‌هایی که من سفر کردم، ارائه خواهیم کرد.

رئیسی گفت: روحیه‌ی من روحیه‌ی گله گذاری نیست. دولت‌ها وقتی شروع می‌کنند، اول می‌گویند چه تحویل گرفتیم ما می‌خواهیم مردم، صاحب‌نظران اقتصادی و اهل بازار به بازار مراجعه کنند، عدد و رقم می‌گوید چه شرایطی است.

عدد و رقم‌ها می‌گویند که دولت در چه شرایطی مسئولیت را به عهده گرفت

وی افزود: همه می‌دانند که شرایط، شرایط بسیار سختی است. عدد و رقم می‌گوید که دولت در چه شرایطی مسئولیت را به عهده گرفت. ولیکن با همین مسائل، می‌خواهم عرض کنم که من هم به عنایت خداوند متعال امیدوارم و هم به مشارکت و کمک مردم به دولت امیدوارم و احساس می‌کنم گشایش‌هایی در پیش خواهد بود.
رئیس جمهور اضافه کرد: یکی از مسائل من دغدغه کالاهای اساسی و کالای استراتژیک بود که این موضوع، مسئله مهمی در کشور است و نمی‌توان نسبت به آن هیچ‌گونه تأخیری را روا داشت.

رئیس جمهور ادامه داد: من نمی‌خواستم که اول کار مردم نگران کنم و بگویم که وضعیت ما در کالاهای اساسی چگونه است. ولی امروز من می‌گویم مردم نگران نباشند، اقداماتی انجام شده که نگرانی کاملاً مرتفع شده است.

رئیسی تصریح کرد: لذا من می‌خواهم گزارش بعد را بدهم. آن وقتی که من دولت را تحویل گرفتم عدد و رقم دستم بود. اما گفتن این اعداد و ارقام مردم را نگران می‌کرد؛ اما امروز می‌گویم که این موضوع مرتفع شده است و انشاالله ما ادامه راه را به نحوی اداره خواهیم کرد که مشکلی برای مردم نباشد.

رئیس جمهور گفت: روزنه‌های بسیار امیدوارکننده را می‌بینیم، نشست‌های اقتصادی در ستاد اقتصادی دولت و کارشناسان برگزار می‌شود وزرای اقتصادی مشغول به کار هستند که گام‌های برداشته شود که منجر به ثبات اقتصادی، افزایش تولید، پایان رکود و کاهش تورم منجر شود.

رئیس جمهور ادامه داد: کارخانه‌ها و خط تولیدهایی در برخی استان‌ها معطل مانده که می‌توان با اقداماتی آن‌ها را فعال کرد. وزرا د ر این رابطه مشغول به کار شده‌اند، ۴۰ درصد اقتصاد باید در این بخش فعال شود. تا سرمایه معطل مانده در شهرک‌های صنعتی به کار گرفته شود، برخی از بیکاری حل شده و اشتغال ایجاد شود و هم تولید در کشور فعال شود، همین جا به تولیدکنندگان می‌گویند که تولید را افزایش دهید زمینه برای صادرات فراهم است.

در غیاب مردم تصمیمی نمی‌گیریم

رئیسی وی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر متولی و هماهنگ‌کننده تیم اقتصادی دولت کجاست گفت: مغز متفکر و قوه عاقله است که در خصوص اقتصاد اندیشه می‌کند، جمعی از افراد درون و بیرون دولت هستند که در حال بررسی موضوعات هستند، وقتی راهکارها آماده شود، در ستاد اقتصادی دولت تصمیم‌گیری می‌شود و بعد هم ما مردم را در جریان تصمیم گیری ها قرار می‌گیریم یعنی در غیاب مردم تصمیم نمی‌گیریم که مردم صبح بلند شوند و ببینند تصمیمی گرفته شده است.

وی تاکید کرد: تصمیمات مهم را با مردم در میان می‌گذاریم، مردم را محرم می‌دانیم و در غیاب مردم‌و بازار تصمیم نخواهیم گرفت.

رئیس جمهور گفت: باید هماهنگی بین تیم اقتصادی دولت قرار می‌دادیم، معاون اول مسئول هماهنگ‌کننده تیم اقتصادی دولت است و همه بخش‌ها بحث‌های خود را با دولت هماهنگ می‌کنند تا یک آهنگ واحدی از دولت شنیده شود.

رئیسی اظهار داشت: در جلسه رأی اعتماد اعلام کردم که معاون اول مسئول هماهنگی تیم اقتصادی دولت است. قدرت قانونی معاون اول بیشتر از دیگر جایگاه‌ها است. تیم اقتصادی دولت می‌تواند به صورت هماهنگ با معاون اول عمل کند.

رئیس ادامه داد: به همه سرمایه گذاران کارآفرینان در سراسر کشور و خارج از کشور و ایرانیان خارج از کشور می گویم امروز می‌توانند، در جای جای ایران سرمایه‌گذاری تضمین شده انجام دهند، ایران امن و قابل پیش بینی است.

وی ادامه داد: سواحل مکران برای سرمایه‌گذاری‌های کلان آمادگی دارد، باید اقتصاد دریا و گردشگری فعال شود زمینه برای سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور کاملاً فراهم است و دستگاه‌های دولتی آماده جذب سرمایه گذاری هستند. منافع سرمایه گذاران هم تضمین شده است.

آمریکا مسئول اصلی جنایت و ظلم به مردم افغانستان

رئیس‌جمهور گفت: افغانستان جراحت بزرگی برداشته است، ظلمی که آمریکایی‌ها و کشورهای بیگانه نسبت به افغانستان انجام دادند، موجب این جراحت شد. سالهاست که به افغانستان ظلم می‌شود. کودکان افغانی مجروح و معلول شدند.

وی افزود: امروز مجامع بین المللی اعلام می‌کنند که بیش از ۳۰ هزار کودک افغانی دچار آسیب شدند. بیش از ۳ میلیون مهاجر افغانی در کشور ما مهمان هستند. این افراد آسیب دیده‌اند مسئله افغانستان نشان داد که حضور آمریکا در هیچ جای دنیا امنیت ساز نیست بلکه مخل امنیت و عامل تضییع حقوق بشر است.

رئیس جمهور در مورد راهکار حل مشکلات مربوط به مردم افغانستان گفت: باید دولتی با رأی و اراده مردم در افغانستان مستقر شود. جمهوری اسلامی به دنبال آرامش در افغانستان و قطع خونریزی و برادرکُشی است تا اراده مردم افغانستان حاکم شود.

رئیسی تصریح کرد: از دولتی که برخواسته از رأی مردم باشد حمایت می‌کنیم. حسن هم جواری اقتضا می‌کند اراده مردم افغانستان را بر این کشور حاکم بدانیم. سیاست خارجی اقتضا می‌کند که به دنبال حاکمیت اراده مردم مسلمان افغانستان باشیم. امنیت افغانستان، امنیت ماست، امنیت همه کشورهای همسایه را امنیت خودمان می‌دانیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: بارها اعلام کردم که ارتباط با کشورهای همسایه در اولویت ما قرار دارد، بیش از ۵۰ نشست و تماس در این مدت کوتاه با سران کشورهای مختلف و مسئولان عالی کشورها داشتم. در این گفتگوها به تعامل جمهوری اسلامی با کشورهای مختلف به عنوان محوری ترین نقطه تاکید کرده و برای رفع دغدغه‌های مردم را نیز مواردی را پیگیری کردم.

رئیسی تصریح کرد: هر چه زودتر صلح و آرامش در افغانستان حاکم شود بهتر است تا مردم افغانستان احساس کند دولت برخاسته از رأی آنها با توجه به نظرات همه گروه‌ها و جریانات فعال در افغانستان شکل گرفته است.

وی ادامه داد: بیگانگان به فکر نفوذ در افغانستان نباشند تا مردم را مورد ستم قرار دهند، اجازه دهند، مردم افغانستان خودشان در مورد سرنوشت خود تصمیم بگیرند.

مذاکره نتیجه محور در دستور کار دولت است
رئیس جمهور در مورد مذاکرات گفت: مذاکره ابزار دیپلماسی است، ما ابایی از مذاکره نداریم. اما آمریکایی‌ها و غربی‌ها به‌دنبال این هستند که گفتگو همراه با فشار باشد. اگر در کنار گفتگو فشار باشد فایده‌ای ندارد، گفتگو برای آن است که فشار نباشد.

رئیسی ادامه داد: این تحریم‌ها تهدیدها و فشارهایی که نسبت به ملت ایران اعمال می‌شود به معنای گفتگو نیست.

وی تصریح کرد: گفتگو و مذاکره در دستور کار دولت قرار دارد، اما نه با فشاری که اعمال می‌شود. اعمال فشار همراه با گفتگو و قبلاً جواب نداده است و آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بارها تجربه کردند که اینگونه گفتگو و فشار جواب نمی‌دهد.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت با استفاده از گفتگوها به دنبال رفع تحریم‌های ظالمانه است، تصریح کرد: محور گفتگوها منافع ملت ایران خواهد بود، ما از منافع ملت یک قدم عقب نشینی نخواهیم کرد.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: گفتگو برای گفتگو و مذاکره برای مذاکره در دستور کار ما نیست، مذاکره نتیجه محور در دستور کار دولت است، این نتیجه باید رفع تحریم‌ها و حل مشکلات مردم باشد، تا زندگی مردم رونق پیدا کند.

رئیسی در پایان خاطرنشان کرد: دوست دارم که مردم در جریان کار دولت باشند، گزارش دادن به مردم را تکلیف خود می‌دانم و افتخار می‌کنم که با مردم صحبت کنم. مشارکت مردم در مسائل کشور و اعتمادشان به دولت سرمایه دولت است. امیدوارم به زودی بتوانیم خبرهای خوبی در مورد اقدامات دولت برای مردم داشته باشیم.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود