از ۲ هزار آزمایش هسته‌ای در جهان ۱۰۵۴ آزمایش توسط آمریکا انجام شده است

هشتم سپتامبر، سالروز بین‌المللی بزرگداشت منع آزمایشات هسته‌ای با حضور رئیس مجمع عمومی، نماینده عالی سازمان ملل در امور خلع سلاح و نمایندگان دائم کشورهای عضو برگزار شد.

«مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد با سخنرانی در این نشست و با اشاره به بیست و پنجمین سالگرد امضای معاهده منع جامع آزمایشات هسته‌ای و نیز اهمیت این روز بین‌المللی در گرامیداشت قربانیان آزمایشات هسته‌ای و حفاظت از محیط زیست، به انتقاد از نقش دولت آمریکا در این زمینه پرداخت که با انجام ۱۰۵۴ آزمایش هسته‌ای از مجموع ۲ هزار آزمایش هسته‌ای انجام شده تاکنون، بالاترین میزان آزمایشات را در مقایسه با دیگر کشورهای هسته‌ای انجام داده است.

وی تاکید کرد که مخاطب اصلی این مناسبت قدرت‌های هسته‌ای هستند که طبق ماده ۶ معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای متعهد به خلع سلاح هسته‌ای هستند.

تخت روانچی همچنین افزود: متاسفانه در سطح منطقه‌ای نیز رژیم اسرائیل با داشتن انواع سلاح‌های کشتار جمعی چنین نقش مخربی در خاورمیانه ایفا می‌کند و از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که این رژیم را برای پیوستن بی قید شرط به معاهده مزبور و پذیرش نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر تاسیسات هسته‌ایش وادار کند.

این دیپلمات ارشد کشورمان ضمن استقبال از لازم الاجرایی شدن معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در پایان تاکید کرد که خلع سلاح هسته‌ای باید در صدر دستورکار نظام بین‌الملل باقی بماند، زیرا تنها خلع سلاح هسته‌ای و انهدام کامل این تسلیحات است که می‌تواند ضامنی برای عدم کاربرد آنها باشد.

لازم به ذکر است، کاظم غریب آبادی نماینده دائم ایران در آژانس آذر ماه ۱۳۹۹ در سخنرانی در پنجاه و پنجمین نشست کمیسیون مقدماتی معاهده منع جامع آزمایشات هسته‌ای (سی.تی.بی.تی)، ضمن ابراز تاسف از رویکرد مخرب آمریکا در قبال معاهدات خلع سلاح و عدم اشاعه هسته‌ای، از قصد این کشور برای انجام آزمایشات انفجاری هسته‌ای ابراز نگرانی کرد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود