درخواست سازمان ملل برای کمک ۶۰۰ میلیون دلاری به افغانستان

سوئیس امروز میزبان کنفرانسی با حضور دبیرکل سازمان ملل و رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ است به این امید که دست کم ۶۰۰ میلیون دلار کمک بشردوستانه برای رفع نیازهای اولیه مردم افغانستان جمع شود.

به گزارش رویترز، سازمان ملل متحد قرار است امروز دوشنبه در «ژنو» سوئیس، گردهمایی را با هدف جمع آوری کمک مالی برای افغانستان برگزار کند.

هدف از برگزاری این کنفرانس تأمین دست کم ۶۰۰ میلیون دلار کمک مالی برای مردم افغانستان است که در آستانه ورود به یک بحران انسانی قرار دارند.

این در حالی است که قطع ناگهانی کمک‌های خارجی به افغانستان در پی تسلط طالبان بر این کشور، ضرورت تشدید فعالیت‌های امداد رسانی سازمان ملل را افزایش می‌دهد.

در این کنفرانس که امروز بعد از ظهر برگزار می‌شود، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، پیتر مائورر رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ و نمایندگانی از دهها کشور ازجمله هایکو ماس وزیر خارجه آلمان حضور دارند.

حدود یک سوم از کمک جمع آوری شده صرف برنامه غذایی سازمان ملل می‌شود حال آنکه ارزیابی این نهاد در دو ماه اخیر نشان می‌دهد که ۹۳ درصد از هزار و ۶۰۰ تبعه افغان که مورد نظرسنجی قرار گرفتند؛ به دلیل فقر مالی، به غذای کافی دسترسی ندارند.

چندی پیش گوترش در مصاحبه با فرانس پرنس، از جامعه بین الملل خواست راه گفتگو با طالبان را باز بگذارد.

او گفته بود از اعضای جامعه بین الملل نمی‌خواهد که طالبان را به رسمیت بشناسند یا تحریم‌ها علیه این گروه را لغو کنند اما تدابیری بیندیشند که افغانستان دچار فروپاشی اقتصادی نشود.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود