۳ روز تا آغاز پروازهای اربعین/ اطلاعات زوار نرسید؛ فروش بلیت‌ شروع نشد‌

در حالی که طبق وعده سازمان هواپیمایی قرار بود فروش بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب شرکت‌های هواپیمایی داخلی از امروز آغاز شود، هیچ یک از شرکت‌ها هنوز فروش بلیت را آغاز نکرده‌اند و پیگیری‌ها حکایت از آن دارد هنوز اطلاعات زوار به سازمان هواپیمایی نرسیده است.‌

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، به دلیل شیوع کرونا، اربعین امسال طبق توافقات ایران و عراق، محدودیت‌‌هایی در اعزام زوار به مراسم اربعین اعمال می‌شود از جمله آنکه فقط 60 هزار زائر از ایران امکان انجام این سفر معنوی را دارند و سفر به عراق (نجف) فقط به صورت حمل و نقل هوایی خواهد بود.

ثبت‌نام در سامانه سماح، اخذ ویزای عراق، تزریق هر 2 دوز واکسن و تست منفی کرونا با اعتبار 72 ساعت، از دیگر الزامات سفر اربعین امسال است و زواری که قصد تشرف دارند باید حتما این شرایط را داشته باشند.

پیش از این، ثبت‌ نام متقاضیان در سامانه سماح آغاز و پس از نام‌نویسی متقاضیان ‌ثبت‌نام متوقف شد چون به هر حال امکان اعزام بیش از 60 هزار زائر به این سفر معنوی وجود ندارد.

اعزام این زوار از طریق حمل و نقل هوایی و منوط به اخذ ویزای عراق است، بنابراین مقرر شد زواری که ویزای عراق را اخذ کرده‌‌اند و شرایط گفته شده را دارند، از امروز 25 شهریور، نسبت به تهیه بلیت پروازهای نجف آن هم با نرخ مصوب، اقدام کنند.

طبق اعلام سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری‌، با مساعدت ویژه انجمن شرکت‌های هواپیمایی نرخ‌های نهایی پروازهای اربعین مصوب شد که در این راستا در مسیر مشهد – نجف – مشهد 6 میلیون تومان و یکطرفه 4 میلیون تومان و در مسیرهای تهران، شیراز، اصفهان، تبریز و اهواز به فرودگاه نجف رفت و برگشت 5 میلیون تومان و یکطرفه 3.2 میلیون تومان تعیین شد.

به گفته محمدحسن ذیبخش زواری که قصد تهیه بلیت پروازهای اربعین را دارند، باید حتما در سامانه سماح ثبت نام کرده باشند و از داشتن ویزای خود اطمینان قطعی حاصل کنند و اگر بدون ویزا بلیت تهیه کنند، امکان انتقال آنها وجود ندارد و لغو بلیت آنها بر اساس مقررات پروازهای خارجی انجام می‌شود.

به گفته سخنگوی سازمان هواپیمایی توافق در مورد نرخ‌ها انجام شده است و شرکت‌های هواپیمایی داخلی موظف هستند نسبت به ارائه بلیت با این نرخ‌ها اقدام کنند و هر کدام از شرکت‌ها رعایت نکنند از طریق سامان هواپیمایی کشوری جریمه خواهند شد، ضمن اینکه مسافران می‌توانند شکایات خود را در سایت سازمان هواپیمایی درج کنند تا رسیدگی شود.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری این را هم گفت‌ که‌ قیمت بلیت شرکت‌های هواپیمایی خارجی، خارج از مصوبه امروز است و این توافق بین سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت‌های هواپیمایی داخلی انجام شده است و ظرفیت هم به اندازه کافی برای اعزام 60 هزار زائر موجود است؛ نرخ‌گذاری اعلام شده فقط برای بازه زمانی 28 شهریور تا 10 مهر 1400 اعتبار دارد.

ذیبخش روز گذشته گفت: فروش بلیت پروازهای اربعین برای بازه زمانی 28 شهریور تا 10 مهر 1400 با نرخ مصوب از روز 25 شهریور آغاز می‌شود.

* بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب در آژانس‌ها موجود نیست/ فروش بلیت با نرخ‌‌ آزاد

پیگیری خبرنگار فارس از آژانس‌‌های فروش بلیت پروازهای خارجی در سطح شهر و سایت‌های اینترنتی شرکت‌‌های هواپیمایی و سایت‌‌های فروش بلیت پروازها، حاکی از آن است که امروز 25 شهریور، هیچ یک از شرکت‌های هواپیمایی فروش بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب را آغاز نکرده‌اند.

با مراجعه به یکی از آژانس‌‌های فروش بلیت هواپیما در سطح شهر متصدی فروش اعلام کرد که فعلا فروش بلیت نجف با نرخ مصوب نداریم اما با نرخ‌های خارج از قیمت‌گذاری مصوب، بلیت برخی شرکت‌‌های داخلی و خارجی موجود است.

مسوول فروش بلیت خارجی یکی دیگر از آژانس‌‌های هواپیمایی هم به فارس گفت که فعلا برنامه فروش پرو‌ازهای اربعین با نرخ مصوب به آژانس‌‌ها نداده‌اند و هیچ بلیتی برای پرواز نجف نداریم.

* پروازهای نجف در سایت شرکت‌های هواپیمایی هم موجود نیست

پیگیری خبرنگار فارس از سایت‌‌های برخی شرکت‌های هواپیمایی و سایت‌‌های معروف فروش بلیت پروازها هم حاکی از آن است که در هیچ یک از این سایت‌‌های اینترنتی فروش بلیت پروازهای نجف با نرخ مصوب انجام نمی‌شود ضمن آنکه در سایت شرکت‌های هوا‌پیمایی هم اعلام شده است «این پروازها موجود نیست».


فروش پروازهای کانکشنی نجف توسط شرکت‌‌های خارجی


فروش پروازهای کانکشنی نجف با نرخ گران توسط شرکت‌‌های خارجی


فروش بلیت شرکت‌‌های داخلی با نرخ غیرمصوب


موجود نبود بلیت نجف در سایت شرکت ماهان


موجود نبود بلیت نجف در سایت ایران‌ایر


موجود نبود بلیت نجف در سایت قشم‌ایر


موجود نبود بلیت نجف در سایت شرکت آسمان

* فروش بلیت پس از کسب اطلاعات زوار از سازمان حج و زیارت انجام می‌شود

به گزارش فارس، مدیرکل دفتر نظارت بر فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات هوانوردی سازمان هواپیمایی، پیش از این به فارس گفته بود: پس از ‌گام اول که ثبت‌نام در سامانه سماح است، ‌سازمان حج و زیارت براساس اطلاعاتی که متقاضی در سامانه سماح درج کرده است، به وی پیامکی ارسال می‌‌کند مبنی بر اینکه متقاضی اطلاعات ویزای عراق را در آن سایت بارگذاری کند.

به ‌گفته خوشخو مقرر شده است با درج این اطلاعات از سوی متقاضی در سامانه سماح، کل اطلاعات متقاضیان از سوی سازمان حج و زیارت دراختیار سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت‌های هواپیمایی قرار گیرد تا شرکت‌های هواپیمایی برای فروش بلیت اقدام کنند. 

*‌ اطلاعات زوار به سازمان هواپیمایی نرسید‌ بنابراین فروش بلیت آغاز نشد

موضوع را از دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، پیگیری کردیم، مقصود اسعدی سامانی ‌در این‌باره به خبرنگار فارس گفت: طبق توافق با سازمان حج و زیارت مقرر شده است فقط برای کسانی که در سامانه سماح ثبت نام کرده‌‌اند و ویزای عراق برای آنها صادر شده است، بلیت هواپیمای صادر شود که هنوز اطلاعات این زوار به دست سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت‌های هواپیمایی نرسیده است.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد هنوز ویزاها صادر نشده است و به همین دلیل‌ اطلاعات زوار برای سازمان هواپیمایی ارسال نشده است.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ادامه داد: پس از دریافت این اطلاعات، پروازهای نجف باز می‌شود؛ البته فروش پروازها‌ با نرخ‌‌های مصوب 5 و 6 میلیون تومانی (در مسیر رفت و برگشت) فقط مربوط به بازه زمانی 28 شهریور تا 10 مهر که سفرهای اربعین انجام می‌شود، است.

اسعدی سامانی یادآور شد: ثبت نام در سامانه سماح و اخذ ویزای عراق در کنار تزریق 2 روز واکسن و تست PCR از الزامات این سفر است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود