دولت به فکر تامین سوخت سیمانی ها در زمستان باشد

عضو انجمن سیمان گفت: پیش‌بینی شده در زمستان با کمبود گاز مواجه خواهیم شد و عدم تدبیر برای شرایط مذکور موجب می شود که در زمستان تولید سیمان با چالش مواجه و بازار دچار تلاطم شود.

سید عباس حسینی در مورد زمان بازگشت کامل برق سیمانی‌ها به مدار تولید ۲۴ ساعته، اظهار داشت: با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته از سوی دولت از ۱۵ شهریور مقرر شد کارخانجات سیمان در طول روز و تا ساعت ۱۲ شب به میزان ۷۰ درصد و از ساعت ۱۲ شب به بعد برق کامل استفاده کنند و قرار بود از اول مهرماه این محدودیت برداشته شود. لذا امیدواریم که دولت طبق این برنامه عمل کند و تولید به شرایط طبیعی بازگردد.

دولت باید گاز واحدهای سیمانی در زمستان را تأمین کند

عضو انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در خصوص وضعیت گازرسانی به واحدهای سیمانی در زمستان نیز گفت: قبل از اینکه ما برنامه‌ای برای قطع گاز در زمستان داشته باشیم این دولت است که می‌بایست برای محدودیت‌های سوخت و انرژی در کشور به ویژه در زمان‌های اوج مصرف مثل زمستان و تابستان برنامه داشته باشد.

وی افزود: از آنجا که پیش‌بینی شده در زمستان امسال با کمبود گاز مواجه خواهیم شد، لذا برخورد انفعالی با این موضوع موجب می‌شود که در زمستان تولید سیمان با چالش مواجه و موجب تلاطم در بازار سیمان شود.

حسینی با بیان اینکه سوخت اصلی شرکت‌های سیمانی کشور گاز است و در فصل سرما مازوت جایگزین آن می‌شود، گفت: پیشنهاد مشخص این است که دولت برای واحدهای تولیدی که امکان مصرف مازوت دارند اجازه ذخیره مازوت برای مصرف در زمستان را بدهد و برای واحدهایی که اجازه استفاده از مازوت تحت هر شرایطی را ندارند، گاز تأمین کند.

وی تاکید کرد: در این زمینه لازم است منفعلانه عمل نشود و در دوره‌های مشخص برای رویارویی با مخاطرات پیش‌رو برنامه ریزی شود تا مشکلی برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان ایجاد نشود.

نباید بازارهای هدف را از دست بدهیم

وی‌در خصوص وضعیت صادرات سیمان، افزود: از آنجا که در حال حاضر مازاد تولید سیمان در کشور وجود دارد، تولیدکنندگان بخشی از این مازاد تولید را در بازارهای خارجی به فروش می‌رسانند که منجر به ارزآوری برای کشور و استفاده بهینه از تجهیزات و ظرفیت خالی کارخانه‌های سیمان می‌شود.

عضو انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان ادامه داد: با این وجود صادرات سیمان نیز مشابه سایر محصولات تابع سیاست‌های کلان کشور است. لیکن آنچه که اهمیت دارد این است که در صورت از دست دادن مشتریان و بازار خارج از کشور، رقبا جایگزین خواهند شد و این اتفاق به راحتی قابل برگشت نخواهد بود و ممکن است در درازمدت به صلاح کشور و صنعت سیمان نباشد.

حسینی تاکید کرد: لذا ضرورت دارد که دولت و متولیان با اتخاذ سیاست‌های درست و با لحاظ کردن جمیع جهات، در مورد صادرات سیمان تصمیم اصولی بگیرند.

عرضه سیمان در بورس موجب شفافیت شد

عضو انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان همچنین در مورد وضعیت عرضه سیمان در بورس، تصریح کرد: اساساً فلسفه فروش سیمان و یا هر کالای دیگر در بورس صرفاً سودآوری نیست بلکه هدف از آن شفافیت و ایجاد تعادل در بازار و جلوگیری از سفته‌بازی و دلالی است.

وی افزود: لذا از آنجا که سیمان بدون واسطه به دست مصرف کننده می‌رسد و امکان اخذ مالیات از سیمان توسط دولت فراهم و از طرفی موجب شفافیت بیشتر شده می‌توان گفت عرضه سیمان در بورس کالا اقدام خوبی است. مضافاً اینکه قیمت پایه سیمان در بورس کالا بر اساس قیمت اعلام شده سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تعیین می‌شود و جای ابهامی ندارد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود