مراقب دست های علاقه مند به آشوب در منطقه باشیم

یک کارشناس مسایل بین الملل گفت: انتظار نمی رفت آذربایجان و ترکیه دست به اقداماتی بزنند که انعکاس سازنده و مثبتی برای مردم و دولت مردان ایران نداشته باشد.

صباح زنگنه با اشاره به تحولات در مرزهای شمال غربی ایران گفت: آذربایجان و ترکیه همسایگان ایران هستند و آذربایجان روابط عمیق اجتماعی، فرهنگی، تاریخی و مذهبی با ایران دارد و هرگز تصور نمی شد که آذربایجان بخواهد به روابطش با جمهوری اسلامی ایران آسیبی بزند. اتفاقاتی که اخیرا افتاد نزد مردم ایران علاوه بر دولت‌مردان انعکاس سازنده‌ای نداشته است و در حقیقت احساسات مردم را جریحه‌دار کرده است.

وی ادامه داد: از طرفی ترکیه هم به عنوان یک کشور همسایه که روابط طولانی با ایران دارد و در مقاطع زیادی به کمک یکدیگر آمده‌اند، انتظار نمی رفت دست به اقداماتی بزند که انعکاس منفی در روابط دو جانبه داشته باشد.

این کارشناس مسایل بین الملل با بیان اینکه ایران نسبت به همه همسایگان جهت گیری مثبت دارد و بی طرفی را به شکل مثبت اعمال کرده است، گفت: هرگاه مردم آذربایجان مشکل پیدا کردند و کمبودی داشتند ایران به آنها کمک کرده است و به همان نسبت با همسایگان دیگر همراهی کرده است. این سیاست همیشگی ایران بوده است و در چهارصد سال اخیر نمونه‌های زیادی از این رویکرد و سیاست را داشته است. علاوه بر این برای حل مسایل راه‌حل نظامی را هیچ وقت تشویق نکرده است و هرگز راضی به اشغال سرزمین‌های دیگر و اعمال فشار و زود برای جا به جایی جمعیت‌ها در منطقه نبوده است.

زنگنه اظهار کرد: دست هایی علاقه مند به آشوب و بی ثباتی در منطقه هستند. این دست‌ها دنبال منافع خودشان هستند و مشخصا آنهایی که خواهان فروش اسلحه به کشورهای منطقه هستند مثل اسراییل، انگلستان و آمریکا باید مراقب اینها بود و اجازه نداد که دستشان در منطقه باز باشد و بازی های خطرناکی را طراحی، حمایت و تشویق کنند.

وی با اشاره به مانور نظامی ایران در مناطق مرزی در شمال کشور گفت: مانور یک عکس العمل هوشمندانه بود و پیام خودش را داشت. عناصر مخل صلح و همکاری در منطقه باید شناسایی و مجازات شوند و مبنای همه کشورها باید همکاری و توسعه در منطقه باشد.

این کارشناس مسایل بین الملل تصریح کرد: قطعا آنهایی که دنبال اختلاف‌ها و درگیری‌ها و سوءظن ها هستند، طرح‌های بزرگ‌تری را دنبال می کنند تا بر مسیر نفت، تجارت زمینی و دریایی تسلط یابند و از طرفی دنبال باز کردن راه نفوذ ناتو به دریای خزر هستند. این اهداف درازمدت‌شان است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود