بررسی مسائل ژئوپولیتیک مناطق آزاد در دیدار سعید محمد و سرلشکر صفوی

مسایل ژئوپلیتیک مناطق آزاد کشورمان در دیدار «سعید محمد» دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و‌ ویژه اقتصادی با سرلشکر پاسدار «سید یحیی صفوی» دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا و رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید قاسم سلیمانی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

در این دیدار که در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی انجام شد، طرفین در زمینه موقعیت و اهمیت جغرافیایی هر یک از مناطق آزاد هشت‌گانه کشورمان و بهترین راه استفاده از ظرفیت‌های موجود در این مناطق گفت وگو کردند.

در این نشست طرفین ترکیب مقررات حاکم بر مناطق آزاد کشورمان با مولفه‌های ژئوپولیتیک این مناطق را ظرفیت‌های عظیمی دانستند که می‌تواند علاوه بر تحرک اقتصادی در این مناطق، انرژی لازم برای حرکت قطار اقتصاد، صنعت، اشتغال و گردشگری کشورمان را تامین کند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری _ صنعتی و ویژه اقتصادی در این نشست گفت: مناطق آزاد دارای شرایطی است که کارشناسان اقتصادی از موقعیت آن به عنوان کاتالیزوری برای بهبود شرایط اقتصادی و مسئولان اجرایی هم آن را سکویی برای جهش تولید، میانبری برای دستیابی به سند چشم‌انداز کشور و راهبردی جهت تحقق سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر نام برده و مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

سعید محمد افزود: متاسفانه ظرفیت‌های این مناطق از ابتدای تشکیل، آنچنان که باید و شاید شناخته نشده و پتانسیل‌های مهم آن به درستی مورد استفاده قرار نگرفته است.

در پایان طرفین ضمن برنامه ریزی به منظور ادامه همکاری های فیمابین و بهره مندی از پتانسیل های موجود، ظرفیت های ژئوپولیتیکی مناطق آزاد را بررسی کردند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود