ترکیه اظهارات ماکرون درباره تاریخ الجزایر را رد کرد

«مولود چاوش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه، اظهارات «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه درباره نقش حکومت عثمانی در تاریخ الجزایر را محکوم کرد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، چاوش اوغلو در نشستی خبری گفت: «بسیار اشتباه است که ترکیه را که لکه ننگی مانند استعمار را در تاریخ خود ندارد، وارد چنین بحث‌هایی کرد».

او با اشاره به اینکه الجزایر «واکنش‌های لازم» را به اظهارات ماکرون نشان داده است، متذکر شد، روسای جمهور ترکیه و فرانسه توافق کرده‌اند که «به‌صورت مستقیم گفت‌وگو کنند» و نه از طریق رسانه‌ها.

وزیر امور خارجه گفت، «بر همین اساس، معتقدیم که چنین اظهاراتی اشتباه هستند» و با توجه به ورود فرانسه به «فضای انتخاباتی»، «ماکرون به خاطر انتخابات به چنین رویکردی روی آورده است».

چاوش اوغلو افزود: «در فرانسه و دیگر کشورها، شاهد بوده‌ایم که چنین رویکردهای سخیفی به [پیروزی در] انتخابات کمکی نمی‌کند. بنابراین به‌جای اتخاذ این رویکردهای عوام‌گرایانه، بهتر است که او به دنبال جلب اعتماد مردم خودش باشد».

ماکرون اخیراً در دیدار با نوادگان الجزایری‌هایی که به نفع فرانسه در جنگ‌های استقلال الجزایر جنگیده بودند، با اشاره به حضور عثمانی در این کشور بین سال‌های ۱۵۱۴ تا ۱۸۳۰ میلادی گفته است «قبل از نقش استعماری فرانسه هم استعمار وجود داشت. آیا قبل از استعمار فرانسه ملت الجزایری وجود داشت؟ سوال این است».

در پی این اظهارنظر و تشدید تنش میان الجزائر و فرانسه، «عبدالمجید تبون» رئیس جمهور الجزائر که بارها از وجود توطئه علیه کشورش به دلیل مخالفت با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و مقابله با توطئه‌‌ها علیه جهان عرب هشدار داده، روز یکشنبه دستور بسته شدن حریم هوایی این کشور به روی هواپیماهای نظامی فرانسه را صادر کرد.

الجزایر به مدت ۱۳۲ سال تحت استعمار فرانسه بود. این کشور بارها از پاریس خواهان عذرخواهی در قبال جنایت‌های ضد بشری در دوران استعمار شده است؛ خواسته‌ای که هرگز محقق نشد.

ماکرون که پیش‌تر به ایجاد نظام شکنجه در دوران استعمار در الجزائر اعتراف کرده بود نیز می‌گوید که هرگونه عذرخواهی از جنایات این کشور در الجزائر در دوره اشغال را منتفی می‌داند و هرگز از اشغال الجزائر به دست ارتش فرانسه در قرن بیستم عذرخواهی نخواهد کرد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود