بودجه 1401 بر محور عدالت است/ تأمین آب شرب بوشهر از طریق نیروگاه اتمی

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز در دیدار با اقشار مختلف مردم بوشهر اظهار داشت: محوری‌ترین برنامه دولت مردمی اجرای عدالت است و برای اجرای باید ببینیم ظرفیت‌ها چیست.

رئیس‌جمهور افزود: در برخی از بخش‌ها زمینه‌های توسعه‌یافته‌ای فراهم است و در بخشی از بخش‌ها کم‌کار شده و باید توازنی در تقسیم امکانات در کشور به وجود آید.

وی افزود: بودجه ۱۴۰۱ بر اساس آمایش سرزمینی تنظیم می‌شود و محور آن را اجرای عدالت گذاشته‌ایم، لذا تلاش ما این است در اجرای عدالت آنچه که موجب گلایه‌مندی نخبگان است تا حدود زیادی رفع شود.

رئیسی بیان داشت: سند توسعه استان بوشهر حتماً مورداستفاده دولت قرار خواهد گرفت و این سند را از طریق امام‌جمعه و استاندار پیگیری می‌کنم تا در برنامه‌ریزی دولت موردتوجه قرار گیرد.

رئیس‌جمهور در خصوص سهم استان بوشهر از نفت و ذخایر گازی و پتروشیمی اظهار داشت: این سهم حتماً باید استنقاذ شود و آقای استاندار با جدیت این مسئله را دنبال کند.

وی بیان داشت: سعی داریم در بودجه ۱۴۰۱ میزان بیشتری از سهم را برای استان‌هایی که بر روی ذخایر نشسته‌اند، ولی دارای محرومیت هستند، بگنجانیم؛ همین استان بوشهر باوجوداینکه ۶۰۰ کیلومتر با دریا مرز دارد و کشاورزی، اقتصاد دریا، گردشگری، صنعت نفت و گاز آن می‌تواند محور باشد اما درصد قابل‌توجهی از مردم آن تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و بیکار هستند؛ این ذخایر و معیشت مردم با یکدیگر توازن ندارد و امکانات و ظرفیت‌های استان به‌درستی استفاده نمی‌شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به ظرفیت برق نیروگاه اتمی بوشهر ابراز داشت: هزار مگاوات برق اصلاً کافی نیروگاه اتمی بوشهر نیست و حداقل باید دو هزار مگاوات برق دیگر به ظرفیت این نیروگاه اضافه شود و همچنین در آینده کلید تولید برق ۱۰ هزار مگاوات برق را حتماً خواهیم زد تا به میزان قابل قبولی از تولید برق از صنعت اتمی برسیم.

رئیسی با اشاره به مسئله آب بوشهر گفت: قرار نیست که ۹۰ درصد آب بوشهر وارداتی باشد چراکه این استان در کنار خلیج‌فارس قرار دارد و در کنار جایگاهی قرار دارد که می‌تواند آب خود را تأمین کند.

وی بیان داشت: از طریق نیروگاه اتمی حداقل ۷۰ هزار مترمکعب آب شرب بوشهر تأمین خواهد شد که این میزان تا ۱۵۰ هزار مترمکعب قابل‌افزایش است. ضمن اینکه آب‌شیرین‌کن‌ها باید فعال شود و این جزو اولویت‌های ماست.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود