افزایش قیمت ۵ برابری واکسن آنفلوآنزا/چرا برخی افراد در برابر واکسینه شدن مقاومت می‌کنند؟

نایب رییس انجمن داروسازان ایران از توزیع واکسن چهار ظرفیتی آنفلوآنزا در داروخانه ها خبر داد و گفت: قیمت واکسن آنفلوآنزای چهار ظرفیتی نسبت به سال گذشته تقریبا پنج برابر شده است؛ به طوری که در سال گذشته قیمت این واکسن ۴۰ هزار تومان بود، اما اکنون بیش از ۲۰۰ هزار تومان است. همین موضوع هم باعث شده که مردم کمتر از سال‌های قبل از این واکسن استقبال کرده‌اند.

دکتر علی فاطمی درباره وضعیت توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه‌های کشور، گفت: در حال حاضر وضعیت توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه‌ها نسبت به هفته‌های گذشته بهتر شده است. به طوری که علاوه بر واکسن سه ظرفیتی، توزیع واکسن چهار ظرفیتی آنفلوآنزا نیز از این هفته آغاز شده است. البته همچنان توزیع واکسن آنفلوآنزا به صورت سهمیه‌ای است و تقریبا فعلا به داروخانه‌های روزانه ۴۰ عدد و به داروخانه‌های شبانه‌روزی ۸۰ عدد واکسن چهار ظرفیتی آنفلوآنزا تعلق می‌گیرد.

افزایش قیمت ۵ برابری واکسن آنفلوآنزای چهار ظرفیتی نسبت به سال گذشته

وی با بیان اینکه قیمت واکسن چهار ظرفیتی آنفلوآنزا در داروخانه‌ها ۲۰۶ هزار تومان است، گفت: قیمت واکسن آنفلوآنزای چهار ظرفیتی نسبت به سال گذشته تقریبا پنج برابر شده است. به طوری که در سال گذشته قیمت این واکسن ۴۰ هزار تومان بود، اما اکنون بیش از ۲۰۰ هزار تومان است. همین موضوع هم باعث شده که مردم کمتر از سال‌های قبل از این واکسن استقبال کرده‌اند. بنابراین به دلیل گرانی واکسن آنفلوآنزا، تقاضای زیادی هم برای آن وجود ندارد. هرچند که به فعلا به صورت سهمیه‌ای در بین داروخانه‌ها توزیع می‌شود.

سازمان های بیمه‌گر پای کار آیند

دبیر انجمن داروسازان ایران، گفت: به هر حال ما خودمان هم از واقعی بودن قیمت دارو حمایت می‌کنیم و ارز حمایتی کمتر به این حوزه داده شود و ارز نیمایی باشد، اما باید از سوی سازمان‌های بیمه‌گر به ویژه به افراد پرخطر کمک کند تا بتوانند این واکسن را با قیمت مناسب‌تری دریافت کنند. زمانیکه قیمت دارویی طی یکسال پنج برابر می‌شود، طبیعتا بسیاری از افراد که ممکن است نیاز هم داشته باشند و در گروه های پرریسک هم باشند، به دلیل افزایش قیمت صرف نظر می‌کنند. البته با توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی مانند استفاده از ماسک، فاصله اجتماعی و… پارسال هم علی‌رغم توزیع دیرهنگام واکسن آنفلوآنزا، مشکلی در زمینه شیوع آنفلوآنزا نداشتیم و امسال هم رعایت این پروتکل‌ها می‌تواند کمک کند. امسال اما، قیمتش یک عامل بازدارنده برای تهیه این واکسن از سوی مصرف‌کنندگان است.

واکسن های توزیعی آنفلوآنزا وارداتی بوده است

فاطمی با بیان اینکه واکسن‌هایی که تاکنون در بین داروخانه‌ها توزیع شده‌اند، وارداتی بوده و هنوز هیچ شرکتی برای توزیع واکسن آنفلوآنزای تولید داخل سفارش نگرفته است، گفت: اعلام کردند که واکسن آنفلوآنزای تولید داخلی هم وارد بازار می‌شود، اما هنوز مشخص نیست که چه زمانی این اتفاق بیفتد. فعلا واکسن‌های آنفلوآنزای توزیعی در بین داروخانه‌ها وارداتی و عمدتا از منبع هلندی بوده است.

وی با بیان اینکه اکنون هم واکسن سه ظرفیتی و هم چهار ظرفیتی موجود است، گفت: البته واکسن سه ظرفیتی مصرف کمی دارد و عمدتا واکسن آنفلوآنزایی که اثر بیشتری دارد، واکسن چهار ظرفیتی است. قیمت واکسن سه ظرفیتی هم ۱۵۶ هزار تومان است.

دریافت واکسن آنفلوآنزا از داروخانه با نسخه پزشک

فاطمی درباره نحوه دریافت واکسن آنفلوآنزا از داروخانه ها، گفت: طبق قانون واکسن جزو داروهای نسخه‌ای محسوب می‌شود و افراد برای دریافت واکسن آنفلوآنزا از داروخانه باید نسخه پزشک به همراه داشته باشند. در عین حال از آنجایی که باید ارائه این خدمات را در سامانه تی‌تک ثبت کنیم، کارت ملی هم به همراه داشته باشند. همراهان بیمار هم با در دست داشتن نسخه بیمار می‌توانند واکسن آنفلوآنزا را دریافت کنند.

زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا

فاطمی با بیان اینکه زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا از دهم  شهریور ماه تا دهم آبان ماه است، گفت: حدود دو هفته زمان نیاز است تا سیستم ایمنی بدن به واکسن آنفلوانزا پاسخ مناسب دهد. بنابراین باید قبل از شیوع بیماری، تزریق انجام شود. البته اگر موفق به تزریق واکسن آنفلوآنزا در فصل پائیز نشدید، جای نگرانی نیست و  امکان تزریق این واکسن تا اواسط زمستان هم وجود دارد.

چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

فاطمی درباره افرادی که باید واکسن کرونا را تزریق کنند، گفت: خردسالان در محدوده سنی ۶ ماه تا ۹ سال، بهتر است دوبار در سال واکسن آنفلوآنزا دریافت کنند. فاصله بین این دو واکسن باید حداقل چهار هفته باشد. در عین حال ۷۰ تا ۸۵ درصد از مرگ‌ومیرهای ناشی از آنفلوآنزا در سالمندان بالای ۶۵ سال رخ می‌دهد. بنابراین تزریق این واکسن به این گروه را هم باید جدی بگیریم. از آنجایی که در فرایند ساخت اغلب واکسن‌های آنفلوآنزا از پروتئین تخم‌مرغ استفاده می‌شود، افرادی که به تخم‌مرغ حساسیت دارند، باید تزریق را زیر نظر پزشک در مراکز درمانی انجام دهند. در عین حال واکسن آنفلوآنزا باید دور از نور و در دمای ۲ تا ۸ درجه سانتی‌گراد در یخچال نگهداری شود. دمای بالاتر یا پائین تر، از قدرت واکسن کم می‌کند.

چرا برخی افراد در برابر واکسینه شدن مقاومت می‌کنند؟

دانشیار گروه روان‌ شناسی دانشگاه شهید بهشتی درباره اقناع افرادی که در برابر واکسیناسیون مقاومت دارند توضیحاتی دارند.جلیل فتح آبادی دانشیار گروه روان‌ شناسی دانشگاه شهید بهشتی در زمینه اقناع افرادی که در برابر واکسیناسیون کوید 19 مقاومت می‌کنند، اظهار داشت: ابتدا بهتر است ببینیم دلایل این مقاومت چیست. از دید بنده موضوع اول مهم این واکسن نزدن ابهام درباره پیامدها و اثرات این واکسن در دراز مدت است. مردم به دلیل اینکه اطلاعی از اثرات واکسن‌ها چیزی نمی‌دانند، طبیعی است که محافظه‌کارانه برخورد می‌کنند.

دانشیار گروه روان‌ شناسی دانشگاه شهید بهشتی افزود: در زمینه اطلاع رسانی پزشکان مجرب و متخصصان هستند که باید این پیام را به مردم برسانند که اثرات ناخواسته احتمالی کوتاه مدت در مقابل خطرات جدی که با واکسن نزدن ایجاد می‌شود، قابل قیاس نیستند.

فتح آبادی گفت: از دید روانشناختی هر زمانی که ما فاصله خود را با خطر زیاد ارزیابی کنیم یا اینکه احتمال خطر برای خود را پایین ببینیم، بنابراین اقدامی برای برطرف کردن مشکل انجام نخواهیم داد. در چنین شرایطی بهترین راهکار برای اقناع مردم این است که آن‌ها را از نزدیک با مشکلاتی که بیماری کرونا ایجاد می‌کند، آشنا کنیم.

وی ادامه داد: به طور مثال افرادی که در برابر واکسن زدن مقاومت می‌کنند، به بیمارستان هایی که بیماران کرونایی دارند، برای کار و کمک کردن دعوت شوند تا از نزدیک مشکلات را ببینند و شاید به تصمیم اشتباهشان فکر کنند.

دانشیار گروه روان‌ شناسی دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: از طرف دیگر رسانه ملی باید به انعکاس مشکلات واکسن نزدن به خوبی بپردازد و به صورت جدی اقدام کند. متاسفانه مشکل اینجاست که دلایل علیه واکسینه شدن به صورت حساب نشده در شبکه های اجتماعی و حتی رسانه ملی در حال پخش و دست به دست شدن است که این موضوع خود مردم کشورمان را در وضعیت بلالتکلیفی قرار می‌دهد.

فتح‌ آبادی ادامه داد: حداقل در مکانی مانند رسانه ملی که برای ما قابل کنترل است، باید از حرف های بی اساسی که در مخالفت با واکسن حتی از سوی معتمدین زده می‌شود، خودداری شود و با احتیاط کامل این موضوع‌ها پوشش داده نشوند. لذا رسانه ملی باید با حساسیت عمل کند و تنها نظرهای متخصصان را انعکاس دهد.

وی ادامه داد: لذا صداوسیما باید از انتشار اخبار متناقض درباره اثربخشی یا اثرات ناخواسته واکسن ها پرهیز کند و همچنین رسانه ملی نباید پیش از کارآزمایی های بالینی و جدی، تبلیغ واکسن‌های ملی که نتایج آن‌ها مشخص نبود را انجام می‌داد. زیرا همین موضوع باعث شد اعتماد مردم نسبت به واکسن‌ها سلب شود.

دانشیار گروه روان‌ شناسی دانشگاه شهید بهشتی افزود: گاهی اوقات ما دلیل مخالفت مردم با واکسیناسیون را موجود و متنوع نبودن واکسن های مناسب و در دسترس جامعه می‌دانیم. بنابراین در قبال افرادی که مقاومت در برابر واکسیناسیون دارند، اگر میزان و درصد سلامت سبد واکسیناسیون را افزایش دهیم، ممکن است نگرانی‌ها برطرف شود و به گروهی که واکسینه می‌شوند، بپیوندند.

فتح آبادی تصریح کرد: نباید از نقش علمای دینی و مساجد غافل باشیم و حتی در تریبون های نماز جمعه و… حتما باید تبلیغات گسترده صورت پذیرد و مردم بدانند که در قبال خود و همچنین جامعه ای که سلامتش به سلامت آنها وابسته است، مسوولیت دارند.

دانشیار گروه روان‌ شناسی دانشگاه شهید بهشتی گفت: راهکار بسیار مفید دیگر برای جذب عموم جامعه به سوی واکسیناسیون بهره بردن از ظرفیت چهره های علمی، فرهنگی و ورزشی هستند که نزد مردم محبوب و مورد اعتماد هستند و پیوستن این چهره ها به جمعیتی که می‌خواهند واکسینه شوند موضوعی مهم به شمار می‌آید و تشویق زیادی به همراه دارد.

فتح آبادی اظهار داشت: یکی از دلایل مخالفت مردم با واکسن، نارضایتی آنان از سایر موضوعات اجتماعی است؛ زمانی که مردم از شرایط کلی خود ناراضی باشند، هرکجا که بتوانند به بهانه ای مخالفت خود را نشان می‌دهند و انگار این موضوع برای تخلیه هیجانی آنان فرصتی فراهم می‌کنند.

وی ادامه داد: به نظر بنده تلاش برای ایجاد رضایت در مردم و حل مشکل‌های آنان در زمینه هایی که حتی نامرتبط با واکسیناسیون است، می‌تواند به پذیرش آنان به سوی واکسیناسیون کمک کند و موفقیت‌آمیز باشد. اخیرا حرکت خوبی دیده شد که وزیر بهداشت از اعضای خانواده خود برای اطمینان‌دهی به مردم بهره برد و به این خانواده واکسن ایرانی مناسب تزریق شد.

دانشیار گروه روان‌ شناسی دانشگاه شهید بهشتی افزود: گرچه اکثر مردم به خصوص افرادی که نمی‌خواهند واکسن دریافت کنند، اعتماد خود را به بسیاری از مسایل و موضوعات مهم در داخل کشور از دست داده اند، چون این اقدامات مسوولان را فعالیت های نمایشی می‌بینند و تزریق واکسن را آب مقطر می‌دانند که این موضوع ها را خودمان از زبان مخالفان شنیده ایم.

فتح آبادی در پایان تصریح کرد: اگر کادر درمان و جامعه پزشکی در طرح واکسیناسیون جمعی همچنان پیش‌قدم باشند و این موضوع به شکلی مناسب به جامعه و مردم انعکاس داده شود، ممکن است در کاهش مقاومت‌ها موثر باشد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود