تعهد چین به تامین واکسن مورد نیاز ایران به هر میزان و تا هر زمان

حسین امیرعبداللهیان و «وانگ یی» وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین امروز (جمعه) در تماسی تلفنی آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بررسی قرار دادند.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن مرور آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه و تاکید ویژه بر ضرورت عملیاتی ساختن برنامه جامع همکاری ۲۵ ساله، از همراهی ارزشمند چین در تامین واکسن مورد نیاز کشورمان تقدیر و در خصوص آخرین وضعیت برجام با همتای چینی تبادل نظر کرد.

* تأکید بر موضع چین مبنی بر ضرورت بازگشت کامل همه طرف‌ها به تعهدات برجامی

وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین نیز در این تماس تلفنی بر موضع پکن مبنی بر ضرورت بازگشت کامل همه طرف‌ها به تعهدات برجامی تأکید و از مواضع جمهوری اسلامی ایران در این خصوص تقدیر کرد.

وزیر امور خارجه چین ضمن استقبال از آغاز گفت‌وگوهای جمهوری اسلامی ایران و طرف اروپایی، تأکید کرد به همکاران خود ماموریت داده است در تماس با همتایانشان در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، مشورت‌های نزدیک دو کشور در این خصوص تداوم یابد.

* آمادگی چین برای عملیاتی کردن سند برنامه جامع همکاری ۲۵ ساله و تعهد به تامین واکسن مورد نیاز ایران/ چین به همکاری و رایزنی با ایران ادامه می‌دهد

وزیر امور خارجه چین با اعلام آمادگی این کشور برای عملیاتی کردن سند برنامه جامع همکاری ۲۵ ساله، بر تعهد پکن به ادامه همکاری ها با تهران برای مهار کرونا و تامین واکسن مورد نیاز به هر میزان و تا هر زمان که تهران درخواست داشته باشد، تاکید کرد.

وزیر امور خارجه چین در این گفت‌وگوی تلفنی تاکید کرد که اراده رهبران دو کشور، گسترش همه جانبه روابط دوجانبه است و لذا چین همانند گذشته به همکاری و رایزنی با جمهوری اسلامی ایران در همه سطوح از جمله همکاری متقابل در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ادامه خواهد داد.

امیرعبداللهیان ضمن راهبردی خواندن روابط دو کشور، بر اهتمام جدی ایران برای پیگیری توافقات شی جین پینگ رئیس جمهور چین و آیت الله سید ابراهیم رئیسی در تماس تلفنی اخیر طرفین و همچنین اجرای کامل سند همکاری‌ ۲۵ ساله دو کشور تأکید کرد.

* سیاست قطعی ایران مبنی بر ضرورت رفع موثر و کامل تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی رژیم آمریکا

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در پی آغاز گفت‌وگوهای ایران و اتحادیه اروپایی که روز قبل در سطح معاون سیاسی وزیر امور خارجه و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صورت گرفت، ضمن تشریح ابعاد گفت‌وگوهای صورت گرفته و تبیین سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ضرورت رفع موثر و کامل تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی رژیم آمریکا، از بی عملی سه کشور اروپایی انتقاد کرد.

امیرعبداللهیان تأکید کرد: البته گفت‌وگوها در مسیر مثبت و سازنده‌ای آغاز شده است که این امر مورد تایید دو طرف در پایان گفت‌وگوهای دیروز قرار گرفت و لذا توافق شد گفت‌وگوها طی دو هفته آینده در همین سطح در بروکسل ادامه یابد.

وزرای خارجه ایران و روسیه نیز پنجشنبه (دیروز) و پس از رایزنی علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران و انریکه مورا معاون جوزپ بورل تلفنی گفت‌وگو کردند و امیرعبداللهیان مذاکرات انریکه مورا و علی باقری در تهران را مثبت خواند و لاوروف هم از این گفت‌وگوها استقبال کرد.

گفتنی است، «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای رایزنی درباره روابط دوجانبه، موضوعات منطقه‌ای از جمله تحولات در افغانستان و یمن و نیز مذاکرات برای لغو تحریم‌های ظالمانه به تهران سفر کرد، دیروز (پنجشنبه) ۲۲ مهر ماه با علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.

باقری با اشاره به این که برای ایران دستیابی به نتایج ملموس موضوعیت دارد، تصریح کرد: ایران برای مذاکرات جدی که نتیجه آن توافق عملی و نه توافق کاغذی باشد، همواره آماده است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود