تخریب جنگل‌های شمال و ویلاسازی ادامه دارد

نور- رئیس انجمن آبخیزداری ایران با بیان اینکه امانتدار خوبی در حوزه حفاظت آب و خاک نبودیم، از ویلاسازی و تخریب ذره ذره اراضی ملی و جنگل های شمال انتقاد کرد.

علی طالبی با بیان اینکه طی چند دهه گذشته امانتدار خوب آب و خاک نبودیم، اظهار داشت: این در حالی که در بسیاری از موارد در دنیا رتبه‌های اول تخریب را دارا هستیم.

وی با بیان اینکه فرسایش خاک در ایران نگران کننده است، اهمیت آن را بیش از منابع آبی دانست و گفت: منابع خاک حاصلخیزی کشور و نیاز غذایی کشور به شمار می‌رود اما اکنون شاهدیم هر ساله منابع خاک با بارندگی شسته می‌شود و از بین می‌رود.

وی افزود: همچنین در زمینه برداشت منابع آب، بیلان آب ۶۰۰ دشت معروف کشور منفی بوده و سطح آب آن پایین می‌رود و در برخی از دشت‌ها آنقدر آب را برداشت کردیم که منجر به فرونشست زمین شده است.

طالبی یادآور شد: وقتی آبخوان نشست کرد دیگر زنده نخواهد شد و اگر سال‌های بعد به آن آب تزریق شود دیگر نمی‌توانیم آبخوان را تجدید کنیم تا آبی را حفظ کند و این یکی از مشکلات روز کشور است.

رئیس انجمن آبخیزداری ایران تصریح کرد: در شهری نظیر اصفهان اکثر بناهای تاریخی و مناطق مسکونی تحت تأثیر خشک شدن زاینده رود دچار فرونشست و در حال تخریب است.

وی افزود: در حال حاضر آبخیزداری بخش کوچکی از وزارت خانه جهاد کشاورزی بوده و سازمان جنگل‌ها و مراتع در بدنه وزارت جهاد کشاورزی گمشده است.

وزارت جهاد درگیر مرغ و تخم مرغ است

طالبی گفت: وزارت جهاد کشاورزی درگیر مواد غذایی و دنبال تولید گندم، کنترل قیمت مرغ و تخم مرغ است و به آبخیزداری نمی‌رسد، از این رو در اولین گام اصلاح ساختار آبخیزداری کشور ضروری به نظر می‌رسد هرچند گوش شنوایی در این زمینه وجود ندارد.

وی با بیان اینکه پیشنهادات مختلفی برای اصلاح ساختار آبخیزداری در دانشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و غیره ارائه شده است، گفت: باید وزارت منابع طبیعی و محیط زیست و یا سازمان منابع طبیعی مستقل داشته باشیم تا با آبخیزداری مشکلات را حل کرد زیرا اگر بستر تولید آب و خاک را از دست دهیم به کشوری وابسته در جهان مبدل می‌شویم.

رئیس انجمن آبخیزداری ایران با انتقاد از نظارت ضعیف بر فرایند ساخت‌وسازها ادامه داد: اکنون در منطقه شمال بهترین اراضی کشاورزی بدون نظارت تبدیل به ساختمان می‌شود و اراضی ملی و انفال ذره ذره در حال تراشیدن و ویلاسازی است.

طالبی با بیان اینکه جنگل به صورت لکه لکه در حال تخریب و ویلاسازی است، اظهار داشت: عجیب است که کسی نمی‌گوید بر چه اساسی و به چه مجوزی منابع ملت را تخریب می‌کنند و عده‌ای که ثروت بیشتری دارند در حال تخریب منابع طبیعی هستند و باید خسارت قشر سرمایه دار بی مسئولیت را مردم عادی بپردازند.

وی اصلاح ساختار و نظارت شدید و کنترل بر منابع آب و خاک و گیاه در حوزه‌های آبخیز را دو گام اساسی دانست که هر چه زودتر باید شروع کنیم زیرا در غیر این صورت آینده وحشتناکی را خواهیم داشت.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود