پرداخت سود از طریق سجام پیگیری می‌شود

حجت الاسلام حسن شجاعی، رئیس کمیسیون اصل 90 در مورد جلسه امروز خود با رئیس سازمان بورس و پیگیری مطالبات سهامداران خرد گفت: امروز شنبه در جلسه‌ای میزبان رئیس سازمان بورس بودم که در این جلسه دغدغه‌های مردم درباره مسائل مختلف بورسی از جمله پرداخت سود از مسیر سجام بیان شد و رئیس سازمان بورس هم وعده داد تا دو ماه آینده همه سودهای تقسیمی از طریق سامانه سجام پرداخت شود تا از آن به بعد شاهد تخلف از قانون و پایمال شدن حقوق سهامداران خرد نباشیم.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس تبصره 3 ماده 5 «دستورالعمل انضباطی ناشران پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران»، شرکت‌های بورسی باید برای تسهیل امور سهامداران، توزیع سود را در صورت قبول شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار، از طریق سامانه سجام انجام دهند و در صورت عدم قبول از راه‌های دیگر استفاده کنند.

رئیس کمیسیون اصل 90 افزود: در شرایط فعلی دستورالعمل‌ها و قوانین نظارتی موجود باید به گونه‌ای تغییر کند تا شرکت‌های بورسی دیگر مسیری به غیر سامانه سجام جهت واریز سود برای سهامداران خود نداشته باشند. انجام این کار نیازمند عزم جدی سازمان بورس و تشدید جریمه‌های مربوط به تخلف شرکت‌های بورسی است.

حجت الاسلام شجاعی خاطر نشان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که از 490 شرکتی که امسال قصد واریز سود برای سهامداران خود را دارند، 272 شرکت دستورالعمل سازمان بورس را زیرپا گذاشته و از راه‌های دیگری سود را توزیع خواهند کرد. اما آنچه تاکنون مشاهده شده است، سکوت مسئولان قبلی سازمان بورس و عدم برخورد با شرکت‌های متخلف است.

وی بیان کرد: کمیسیون اصل 90 در پیگیری مسائل مردم از جمله واریز سود از مسیر سامانه سجام مصمم است و امیداریم رئیس جدید سازمان بورس هم به این موضوع اهتمام ویژه داشته باشد تا در آینده نزدیک مشکلات مردم و تخلفات شرکت‌های بورسی تمام شود.

تعدادی از مخاطبان «سامانه فارس من» با ثبت موضوع «سود مجامع را مستقیم به حساب واریز کنید» و «سود تمام شرکتهای بورسی به حساب سجام واریز شود» خواستار پیگیری و پاسخ از طرف مسئولان شدند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود