مدیرعامل شرکت ملی نفت: تولید نفت ایران تا اسفند به قبل از زمان تحریم بر می‌گردد

خجسته مهر گفت: با اجرای پروژه‌های چاه محور، ظرفیت تولید نفت کشور به قبل از زمان تحریم‌ها بر خواهد گشت.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: میزان تولید نفت کشور در حال حاضر متناسب با نیاز داخلی و بازار صادراتی است و محدودیتی برای تولید نفت نداریم. افزایش تولید نفت نیز مستلزم اجرای یکسری پروژه‌های چاه محور است.

خجسته مهر گفت: بسته‌های طرح نگهداشت و افزایش تولید ۲۸ مخزن در مناطق نفت خیز جنوب به طور کامل تعریف و قرارداد‌های آن منعقد شده است. موانع اجرای این طرح که با وقفه همراه شده بود نیز، برطرف و مطالبات پیمانکاران آن پرداخت شد.

سال ۹۷، غلامرضا شریعتی استاندار وقت خوزستان اعلام کرده بود که با اجرای طرح توسعه ۲۸ مخزن نفتی، ظرف مدت دو سال، روزانه بین ۲۷۰ تا ۳۶۰ هزار بشکه به تولید نفت کشور افزوده می‌شود.

طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت با برآورد سرمایه گذاری بالغ بر ۴.۳ میلیارد دلاری، در پهنه پنج استان جنوب غرب کشور یعنی، استان‌های خوزستان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، فارس و ایلام در دست اجراست.

بر اساس مصوبه سال ۱۳۹۵ شرکت ملی نفت ایران، طرح‌های افزایش ظرفیت تولید در مناطق نفت خیز جنوب از جمله طرح توسعه ۲۸ مخزن، به دو دسته میدان محور و عملیات محور تقسیم شده بودند که حجم سرمایه گذاری چندین میلیارد دلاری نیاز داشتند و به گفته خجسته مهر، قرار است شرکت ملی نفت ایران برای کاهش هزینه‌ها، به سمت طرح‌های چاه محور برای احیای چاه‌های کم بازده حرکت کند.

اوجی وزیر نفت نیز روز ششم دی، گفته بود: تعداد کل چاه‌ها ۵ هزار و ۵۰۰ حلقه است که بیش از ۷۰۰ حلقه از آن‌ها، اُفت تولید پیدا کرده‌اند. هر حلقه چاه در خشکی با تاسیسات همراه آن، بالغ بر ۱۰ تا ۱۲ میلیون دلار هزینه دارد، اما افزایش تولید از چاه‌های کم بازدِه، هزینه کمتری دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود