ریزش قیمت نفت با فروکش کردن خطر جنگ

قیمت نفت پس از ریزش بیش از سه درصدی که روز گذشته در واکنش به کاهش نسبی تنش میان روسیه و اوکراین داشت، در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تغییر چندانی نداشت.

بهای معاملات نفت برنت با ۱۰ سنت کاهش، به ۹۳ دلار و ۱۹ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز سه شنبه پس از این که روسیه اعلام کرد بخشی از نیروهایش را از مرز اوکراین برمی گرداند، ۳.۳ درصد سقوط کرد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ثابت بود و در ۹۲ دلار و ۱۳ سنت در هر بشکه ایستاد. شاخص نفت آمریکا روز گذشته با ۳.۶ درصد ریزش بسته شده بود.

هر دو شاخص روز دوشنبه به بالاترین رکورد از سپتامبر سال ۲۰۱۴ صعود کردند و نفت برنت به ۹۶ دلار و ۷۸ سنت و وست تگزاس اینترمدیت به ۹۵ دلار و ۸۲ سنت رسیده بود. قیمت نفت برنت در سال ۲۰۲۱ تحت تاثیر احیای تقاضای جهانی در دوران پساکرونایی و بهبود کندتر عرضه، ۵۰ درصد و وست تگزاس اینترمدیت حدود ۶۰ درصد رشد کرد.

روز سه شنبه وزارت دفاع روسیه ویدیوهایی منتشر کرد تا نشان دهد بعضی از نیروها پس از تمرین نظامی به پایگاه برگشته اند. این اقدام سودگیری در بازار نفت و بهبود بازارهای سهام اروپایی و وال استریت را به دنبال داشت.

اما تحلیلگران می گویند ورای بحران اوکراین، محدودیت عرضه گریبانگیر بازار نفت مانده و قیمتها همچنین در مسیر نزدیک شدن به مرز ۱۰۰ دلار در هر بشکه هستند. جوناتان بارات، مدیر سرمایه گذاری گروه پروبیس در این باره اظهار کرد: از نظر فنی ما می توانیم شاهد بازگشت قیمتها به ۹۰ دلار تحت تاثیر سودگیری باشیم اما با احیای اقتصادی و تقاضای بیشتری که بازار قادر به تامین آن نیست، قیمتها به سمت ۱۰۰ دلار پیش می روند.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان پس از چهار ساعت گفت و گو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه گفت: زمینه را برای دیپلماسی بیشتر به منظور جلوگیری از جنگ میان روسیه و اوکراین می بیند.

ادوارد مویا، تحلیلگر شرکت OANDA اظهار کرد: مذاکرات میان شولتس و پوتین انتظارات بازار درباره کاهش احتمال حمله قریب الوقوع روسیه به اوکراین را تقویت کرد.

در حالی که اوکراین در بحران فرو رفته است، وزارت کار آمریکا گزارش کرد قیمتهای تولیدکننده در ژانویه بیشترین افزایش را در هشت ماه گذشته داشته است. این گزارش بار دیگر استمرار تورم بالا در طول سال ۲۰۲۲ را یادآور شد.

بر اساس گزارش رویترز، وزارت صنعت ژاپن اعلام کرد این کشور مزایده ای برای فروش حدود ۱.۶۴ میلیون بشکه نفت معادل ۲۶۰ هزار کیلو لیتر نفت از ذخایر ملی در ۹ مارس برگزار خواهد کرد و این عرضه از ۲۰ آوریل برای برندگان مزایده موجود خواهد شد. این وزارتخانه همچنین اعلام کرد یارانه بنزین برای توزیع کنندگان نفت را که هفته گذشته به از ۳.۷ ین به پنج ین در هر لیتر افزایش داده بود، برای هفته آینده در همین نرخ حفظ می کند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود