واکنش قیمت دلار به سخنان وزیر خارجه؟
فایل ظریف روی میز دلار/ نشانه های بازار ارز امروز

شواهد نشان می دهد در شروع بازار ارز امروز ،تلاش معامله گران توقف روند نزولی قیمت دلار است. به نظر می رسد بازار ارز امروز واکنش قابل تامل تری به فایل منتشر شده از ظریف داشته باشد.

صحبت های جواد ظریف مورد توجه معامله گران دلار قرار گرفته است. روز دوشنبه، حدود ۳ ساعت از گفتگوی وزیر امور خارجه با یکی از روزنامه نگاران اقتصادی منتشر شد و واکنش های متفاوتی را برانگیخت. بازیگران بازار ارز نیز به تحلیل صحبت های ظربف و اثر آن بر قیمت دلار پرداختند. گروهی باور داشتند، صحبت های جواد ظریف در فایل صوتی منتشر شده، آینده مذاکرات را به شکل منفی تحت تاثیر قرار خواهد داد.

از نگاه آن ها، صحبت های وزیر امور خارجه به طرف های غربی چنین سیگنالی را داد که ظریف درباره بسیاری از امور اختیار چندانی ندارد، در نتیجه مذاکره با او را چندان جدی نخواهند گرفت. از طرف دیگر، به باور آن ها، بخش دیگری از سیستم حکمرانی ممکن است اعتماد خود به آقای ظریف از دست داده باشد و همین مساله، اجماع درباره آینده مذاکرات وفعالیت هسته ای را تحت تاثیر قرار دهد.

در مجموع دسته ای از معامله گران باور دارند، صحبت های جواد ظریف موجب می شود که انتظار برای رسیدن به توافق کمتر شود و به مرور خریداران به بازار ارز بازگردند. این دیدگاه در حالی مطرح می شود که بازار روز دوشنبه واکنش هیجانی به صحبتهای آقای ظریف نداشت و بیشتر معامله گران تماشاگر اتفاقات بازار بودند.

از نگاه برخی فعالان، در شرایط کنونی، فضای بازار به اندازه ای تحت تاثیر مذاکرات وین قرار دارد که کمتر کسی حاضر به خرید و فروش است. به باور آن ها، در صورتی که این دور از مذاکرات به نتیجه ای نرسد، احتمالا خریداران اطمینان بیشتری یپدا خواهند کرد که قبل از انتخابات، خبری از برداشته شدن تحریم ها نخواهد بود.

در واقع شماری از فعالان باور دارند صحبت های ظریف بازار را تحت تاثیر قرار داده است ولی محتاطانه منتظر مشخص شدن نتایج مذاکرات هستند. در مقابل البته کسانی حضور دارند که معتقدند انتشار صحبت های وزیر امور خارجه ممکن است موجب شود که طرف های غربی در برابر کاهش یا لغو تحریم ها انعطاف بیشتری به خرج دهند. در حال حاضر معامله گران استراتژی صبر را انتخاب کرده اند و بازارساز افت قیمت ها را هدف گرفته است.

منبع:اقتصاد نیوز

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود