سه کشور اروپایی عضو برجام:
سخت‌ترین تصمیمات همچنان باقی است

دیپلمات‌های سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان علی‌رغم ابراز امیدواری هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا درباره حصول توافق در دور آینده مذاکرات وین، اعلام کردند سخت‌ترین تصمیمات پیش رو قرار دارد.

علی‌رغم آن که «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای حصول توافق در خصوص برجام در دور بعدی گفت‌وگوهای وین ابراز امیدواری کرده، دیپلمات‌های ارشد سه کشور اروپایی گفته‌اند سخت‌ترین تصمیمات در پیش رو است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گروه دیپلمات‌های معروف به تروئیکای اروپایی در بیانیه‌ای اعلام کردند: ما به پیشرفت ادامه داده‌ایم و بخش‌های مهم توافق آینده در حال حاضر مشخص شده است، اما سخت‌ترین تصمیمات پیش‌رو قرار دارند. ما البته بر اساس اصل هیچ چیزی توافق نشده تا زمانی همه چیز مورد توافق قرار بگیرد، کار کرده‌ایم.

آن‌ها افزودند: این درک را داریم که زمان به نفع کسی نیست. زمان تصمیم‌گیری نزدیک است. ما هفته آینده دوباره تشکیل جلسه می‌دهیم.

مورا گفته معتقد است توافق در خصوص برجام در دور بعدی گفت‌وگوهای هسته‌ای که از هفته آینده آغاز می‌شود حاصل خواهد شد.

کمیسیون مشترک برجام پس از بیش از یک هفته گفت‌وگوهای فشرده در چارچوب‌های دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف در ساعت ۲۰:۱۵ چهارشنبه شب به وقت وین در محل گرندهتل این شهر تشکیل جلسه داد. این نشست چند ساعت بعد پایان یافت و مقرر شد روسای هیأت‌ها برای چند روز رایزنی به پایتخت‌ها بر‌گردند و مذاکرات ظرف روزهای آینده مجددا از سر گرفته شود.

به گزارش فارس، «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران با بیان این‌که منطقا دور آینده می‌تواند دور پایانی مذاکرات وین باشد، یادآور شد: در مذاکرات دیپلماتیک هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست.

وی اظهار داشت: نمی‌شود به صورت صد در صد هیچ چیزی را در هیچ مذاکره‌ای پیش بینی کرد. به صورت منطقی دور آینده باید دور نهایی باشد. روال مذاکراتی ما تا الان به شکلی بوده که اگر به جمع بندی‌ها و تصمیمات مقتضی نائل شویم، می‌توانیم دور آینده را به دور پایانی تبدیل کنیم. نه ما بلکه دیگران و کشورهای دیگر عضو برجام و آمریکایی‌ها باید تصمیم بگیرند و تصمیمات سخت خودشان را باید بگیرند و خودشان را با مواضع جمهوری اسلامی منطبق کنند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده این گفت‌وگوها پنجشنبه آینده ۱۰ ژوئن (مصادف با ۲۰ خرداد) برگزار خواهد شد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود