ترس صهیونیست‌ها در آستانه دولت جدید

در شرایطی که فضای عمومی در صحنه سیاسی رژیم صهیونیستی حاکی از احتمال تشکیل کابینه ائتلافی بنت و لاپید است، اما در سایه کارشکنی‌های نتانیاهو و شرایط متشنج کابینه مذکور، سناریوهای متعددی برای آن ترسیم می‌شود.

طی هفته‌های گذشته تاکنون تلاش‌های بنیامین نتانیاهو برای ماندن در صحنه قدرت رژیم صهیونیستی نتیجه نداده و منابع اسرائیلی از تشکیل قریب‌الوقوع کابینه ائتلافی «نفتالی بنت» رئیس حزب راست‌افراطی «یمینا» و «یائیر لاپید» رئیس حزب «یش عتید» خبر می‌دهند. بر این اساس قرار است جلسه رای اعتماد کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) به این کابینه که اصطلاحا «دولت تغییر و وحدت ملی» خوانده می‌شود یکشنبه 13 ژوئن برگزار شود.

این درحالی است که خود صهیونیست‌ها نیز می‌دانند احتمال موفقیت این کابینه کم است؛ اما اعتراف می‌کنند که برای جلوگیری از رفتن به دور پنجم انتخابات به تشکیل چنین کابینه‌ای تن داده‌اند. در همین زمینه ، بنت در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که چهار دورۀ انتخاباتی باعث تضعیف اسرائیل شده است. او اذعان کرد که صحبت از یک بحران سیاسی است که در جهان مشابهی ندارد. ما در حال تخریب ساختمان کشور هستیم و ممکن است همه چیز فرو بریزد.

از سوی دیگر به نظر نمی‌رسد با تشکیل این کابینه تغییر جدی در سیاست کلی اسرائیل ایجاد شود و یا اینکه اوضاع صهیونیست‌ها بهبود یابد. همچنین گذشته از تحرکاتی که نتانیاهو برای جلوگیری از تشکیل کابینه ائتلافی بنت و لاپید انجام داد احتمال کارشکنی از جانب وی برای نخست‌وزیری پایدار این دو تن وجود دارد و آنگونه که منابع صهیونیستی گزارش می‌دهند او قصد دارد در صورت تشکیل کابینه مذکور، به عنوان رهبر اپوزیسیون در کنست همچنان شانس بازگشت به منصب نخست وزیری را داشته باشد.

تحرکات خشونت‌آمیز طرفداران راست‌افراطی‌های اسرائیل که مخالف نخست‌وزیری لاپید و بنت هستند نیز از جمله تهدیدهای پیش روی این کابینه است و بسیاری از کارشناسان صهیونیست و حتی «ناداو آرگامان» رئیس شاباک نیز با اعلام اینکه فضای اسرائیل مشابه شرایط قبل از ترور «اسحاق رابین» نخست‌وزیر وقت اسرائیل است، درباره انجام ترورهای سیاسی هشدار دادند. به همین دلیل اعضای کنست و به ویژه نفتالی بنت و یائیر لاپید در حال حاضر تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارند.

در مرحله کنونی طرفداران کابینه ائتلافی بنت و لاپید تقریبا مطمئن هستند که این کابینه روز یکشنبه رای اعتماد را به دست می‌آورد؛ اما با این وجود هنوز ترس و تردیدهایی در این زمینه دیده می‌شود و به ویژه نفتالی بنت که شاگرد نتانیاهو محسوب می‌شود و در اتحاد با او بود، طی هفته‌های گذشته با موضع گیری‌های تندی که علیه «بی بی» انجام داده و اصطلاحا پل‌های پشت سرش را خراب کرده، نگران است که هرگونه اختلال در تشکیل کابینه مکور سرنوشت سیاسی وی را به چالش بکشد.

از طرف دیگر، نفتالی بنت موفق نشده رضایت کامل احزاب راست‌گرای اسرائیل را جلب کند و بسیاری از این احزاب معتقدند که بنت برخلاف وعده‌هایش به تشکیل ائتلاف دولتی با فهرست عربی مشترک ملحق نشد و همچنین آنگونه که قرار بود، یائیرلاپید را به عنوان اولین نخست‌وزیر تعیین نکرد (قرار است لاپید بعد از بنت در آگوست 2023 سمت نخست‌وزیری اسرائیل را بر عهده بگیرد و طی این مدت به عنوان وزیرخارجه فعالیت می‌کند). حتی چند تن از اعضای حزب یمینا از جمله «آویخای چیکلی» و «ایدیت سیلمان» اعلام کرده‌اند که قصد دارند علیه کابینه بنت و لاپید رای دهند.

بنابراین درصورتی که به هر دلیلی بنت نتواند رای اعتماد کنست را جلب کند، احزاب راست اسرائیل از او حمایت نخواهند کرد. در این شرایط شاید سناریو کابینه قبلی با ائتلاف بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی تکرار شود.

اما کارشناسان معتقدند فضای عمومی در صحنه سیاسی اسرائیل و میان سیاستمداران این رژیم سناریو بازگشت نتانیاهو به قدرت بسیار ضعیف و است و احتمالا کابینه ائتلافی نفتالی بنت و یائیر لاپید تشکیل شود، اما مشکل اصلی در چالش‌های پیش روی این کابینه و سیاست ناقصی که برای مقابله با آنها در این کابینه دیده می‌شود است.

بنابراین تحلیلگران سیاسی معتقدند که بحران سیاسی رژیم صهیونیستی با تشکیل کابینه بنت و لاپید حل نخواهد شد و احتمالا این کابینه مدت زیادی دوام نیاورد. حتی بسیاری بر این باورند ممکن است بعد از تشکیل کابینه، نتانیاهو که فردی بحران‌زده به شمار می‌رود و به دلیل پرونده های متعدد فساد با خطر زندان نیز مواجه است، همانند «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا بعد از شکست، به آشوب‌آفرینی در خیابان‌های فلسطین اشغالی و تحریک طرفداران خود برای حمله به ساختمان کنست روی بیاورد.

درست است که فضای متشنج ایالات متحده بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور نتوانست آسیبی به ساختار دولت آن وارد کند؛ اما اسرائیل به عنوان رژیمی با ساختار شکننده سیاسی و اجتماعی قادر به مقابله با چنین سناریوهایی نیست.

در هر صورت کابینه ائتلافی جدید رژیم صهیونیستی چه تشکیل بشود و چه کارشکنی‌های نتانیاهو مانع آن گردد احتمالا طی هفته‌های آینده صهیونیست‌ها شاهد اتفاقات جدیدی در صحنه سیاسی و اجتماعی خواهند بود که شاید قابل کنترل نباشد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود