تأکید ظریف بر توجه به موضوع بی جاشدگان در تحولات افغانستان

«ویوه شیائو یونگ» فرستاده ویژه وزارت امور خارجه چین در امور افغانستان که به تهران سفر کرده، امروز (دوشنبه) با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار کرد.

در این دیدار آخرین تحولات و دیدگاه دو کشور همسایه افغانستان مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.

ظریف در ابتدای این دیدار با تبریک پنجاهمین سالروز آغاز روابط دیپلماتیک دو کشور مراتب تشکر و قدردانی خود و دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه تامین واکسن از سوی دولت چین را به طرف چینی اعلام کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با تشریح دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات اخیر در افغانستان، حمایت کشورمان از شورای هماهنگی انتقال صلح آمیز قدرت در افغانستان را با هدف جلوگیری از هرگونه تشدید خشونت و وقوع جنگ در شرایط جاری افغانستان مورد تاکید قرار داد.

ظریف موضوع بی جا شدگان در تحولات اخیر افغانستان و هجوم آنها به سوی کشورهای همسایه را یکی از مهمترین و ضروری ترین موضوعات برگرفته از تحولات افغانستان خواند که خصوصا با توجه به شرایط دشوار همه گیری کرونا نیازمند توجه جدی است.

و یوه شیائو یونگ فرستاده ویژه وزارت امور خارجه چین در امور افغانستان نیز در این دیدار با تبریک پنجاهمین سالروز آغاز روابط سیاسی دو کشور همکاریهای راهبردی دو کشور در حوزه های مختلف را با اهمیت توصیف کرد و دیدگاه کشورش در خصوص تحولات افغانستان را تشریح و ضرورت همکاری کشورهای منطقه خصوصا همسایگان افغانستان را مورد تاکید قرار داد.

به گزارش فارس، ظریف شب گذشته نیز از تشکیل شورای هماهنگی توسط رهبران افغانستان استقبال کرد.

وزیر امور خارجه قبل از آن نیز با بیان اینکه ابتکار برادران در شورای هماهنگی و دیگر رهبران افغانستان می‌تواند زمینه‌ساز گفت‌وگو و انتقال مسالمت‌آمیز به صلح پایدار باشد، اعلام کرد ایران به کوشش خود برای مصالحه در افغانستان ادامه می‌دهد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود