۱۵ نکته برای کمک به دولت سیزدهم

مسئولین محترم دولت انقلابی باید به یاد داشته باشند که با عنایت الهی و همراهی مردمی که به آنها رأی داده‌اند، حتماً می‌توانند موانع موجود را برطرف و مسیر پیشرفت کشور را تسهیل و تسریع نمایند و نیز نباید فراموش کنند که چشم امید مردم به دستان با کفایت و گره‌گشای آنها دوخته شده و بدیهی است که این نگاه مسئولیت آنها را سنگین‌تر می‌سازد.

با توجه به عملکرد دولت‌های گذشته و به خصوص دولت قبل، برخی از نکات راهبردی و کاربردی که می‌تواند در موفقیت دولت محترم مؤثر باشد:

1- اجتناب هیئت محترم دولت و اعضای آن از روزمرگی و گرفتار شدن در دام مباحث سطحی و جزئی که عمدتاً نقش مُسکن‌های موقتی را دارند.

2- تمرکز بر انجام خدامات بنیادین و زیرساختی که می‌توانند، مشکلات کشور و جامعه را به شکل اساسی و بلندمدت و بلکه برای همیشه برطرف نمایند.

3- توجه به اصل هماهنگی بین دستگاهی به منظور ایجاد هم‌افزایی و جلوگیری از فرار از پاسخگویی، به‌خصوص در مورد طرحها و برنامه‌هایی که متولیان مختلف دارد و دارای همپوشانی هستند.

4- فراهم نمودن سازوکار لازم برای قطع دست دلالان و واسطه‌های غیرقانونی و کاذبی که باعث ایجاد اختلال در نظام خدماتی مربوط به حوزه مسئولیتی دستگاه‌ها می‌شوند.

5- تمرکز بر تعامل با دانشگاه و صاحبنظران و استفاده از تخصص توام با تعهد آنها (بدون توجه به روابط فامیلی و دوستی) و به‌کارگیری افراد شایسته‌ای که واقعاً قصد خدمت به ملت و مملکت را دارند.

6- تمرکز بر کادرسازی اصولی تراز انقلاب و همچنین آموزش‌های حین و بعد خدمت برای تمامی کارگزارانی که در سطوح مختلف نظام اداری شاغل هستند.

7- تقویت و در صورت لزوم تمرکز بخش‌های کنترلی و نظارتی دستگاه‌ها و نظارت بر کار ناظران به‌منظور ارتقاء اثربخشی کارها، که البته باید پیشگیری از بروز ناهنجاریها در اولویت کار آنها باشد.

8- تخقیق و توسعه نیز حلقه مفقوده‌ای است که در بسیاری از امور می‌تواند مشکلات موجود را برطرف و فعالیتها را بر مدار علم و منطق به پیش ببرد.

9- ارتباط با مردم و همچنین اجرای دقیق نظام پیشنهادات و انتقادات نیز از جمله مواردی هستند که می‌توانند در پیشبرد امور موثر واقع شوند.

10- به روزرسانی و اصلاح ساختاری، سازمانی و سیستمی به‌خصوص در مورد مجموعه‌هایی که ساختار آنها میراث حکومتهای قبل از انقلاب است و همچنین ادغام ردههای موازی نیز از ضرورتهایی است که نباید مورد غفلت واقع شود.

11- طراحی الگوهای (اسلامی – ایرانی) کاربردی در تمامی دستگاهها و در همه سطوح، به طوری که قابل تدریس در نظام دانشگاهی و قابل اجرا در نظام اداری باشد.

12- پاکسازی نظام اداری وزارتخانه‌ها از وجود عناصری که طی سالهای گذشته به هر علتی (اغراض شخصی، حزبی، جناحی، ناتوانی و سوءمدیریت و امثال آن) مانع از پیشرفت امور شده‌اند.

13- با توجه به این نکته که در بسیاری از موارد، مشکلات به راحتی و فقط با اصلاح و اجرای اصولی قوانین و مقررات و گاهی با تنظیم و اجرای آیینامه‌های اجرایی حل می‌شود، لذا شایسته است این موضوع نیز در دستور کار مسئولین محترم دولت جدید قرار گیرد.

14- پرهیز از سیاسی‌کاری و سیاست‌بازی که بزرگترین آفت و علت ناکامی دولتهای قبل به خصوص دولت یازدهم و دوازدهم بوده است، نکته دیگری است که نباید در حاشیه قرار گیرد.

15- تهیه و نصب فهرست وعده‌هایی که اعضای محترم دولت در جلسات رأی اعتماد مجلس مطرح فرمودند، به همراه یک دستگاه روزشمار و تعدادی از عکس شهدای عزیز می‌تواند این بزرگواران را از انحراف در اجرای موارد مذکور برحذر و زمان در اختیار برای انجام وظایف محوله را یادآوری نماید.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود