شبیخون شبانه مسافران به مازندران
نگرانی از آغاز موج جدید کرونا

با آنکه حال و روز کرونایی مازندران زرد – آبی است اما موج سنگین مسافرانی که به سمت این استان خیز برداشته‌اند، وضعیت را به سمت نارنجی و قرمز می‌برند.

مازندران طی ۲۰ ماه گذشته از تعطیلی و سفر زخم‌های سنگینی برداشته است و تعطیلات چندروزه، وضعیت مازندران را زیر و رو و حال استان را نامساعد کرده است.

آمار فوتی‌های کرونایی پس از ماه‌ها در مازندران تک رقمی و چند روزی متوقف شد اما موج سنگین مسافرانی که بار سفر را به استان بسته‌اند، دوباره رنگ کرونایی مازندران را تغییر خواهد داد.

مرکز مدیریت راه‌های مازندران وضعیت ترافیک در محورهای منتهی به استان را سنگین اعلام می‌کند و این به منزله آژیر خطری است که مردمان منطقه را تهدید می‌کند.

یک بانوی پرستار که خود طعم تلخ بیماری کرونا و داغدار شدن اعضای خانواده را چشیده است، به خبرنگار مهر می‌گوید: هنوز خستگی ناشی از پیک‌های قبلی به ویژه پیک پنجم از تن همکاران ما به در نرفته است و تاب پیک‌های جدید را نداریم.

 

ریاحی با اظهار اینکه همکاران و کادر درمانی خسته هستند ولی با عشق به کارشان ادامه می‌دهند، از مردم خواست تا نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، پرهیز از دورهمی و توجه به فاصله گذاری ها توجه ویژه‌ای داشته باشند و گفت: هنوز وضعیت مازندران مناسب برای سفر نیست و باید از سفرهای غیرضروری پرهیز کرد.

هنوز وضعیت مازندران مناسب برای سفر نیست و باید از سفرهای غیرضروری پرهیز کرد

با نواخته شدن زنگ تعطیلی، برخی از هموطنان راه شمال را در پیش می‌گیرند و شبانگاهان خود را به مسیرهای شلوغ و پرترافیک استان می‌کشانند، در حالی که حال و روز شهرهای مقصد هنوز خوب نشده و رنگ کرونایی آن بین مرز هشدار و خطر است.

یک شهروند آملی نیز با بیان اینکه از دیروز شاهد حجم گسترده خودروهایی با پلاک‌های غیربومی در منطقه هستیم، گفت: مسیرهای منتهی به آمل در هراز ترافیک و شلوغ است.

مهدی اکبری  با اشاره به اینکه همچنان وضعیت کرونایی مازندران پرخطر و کرونایی است، ادامه داد: درصد بالایی از جمعیت استان هنوز واکسینه نشدند و سفر و دورهمی ها می‌تواند پیک کرونا را تشدید کند.

وی با اظهار اینکه متأسفانه طی پیک‌های گذشته چند تن از اقوام خود را براثر کرونا از دست دادم، گفت: کرونا شوخی ندارد و عامل تشدید این بیماری سفر و دورهمی های خانوادگی است.

ترافیک محورهای کندوان و هراز سنگین است

ترافیک در راه‌های مازندران هر لحظه سنگین‌تر می‌شود، در حالی که اعمال محدودیت‌های ورود به استان برقرار است و متولیان امر از مردم تقاضا می‌کنند از سفرهای غیرضرور پرهیز داشته باشند.

نگاهی به وضعیت تردد در راه‌های مازندران نشان از ترافیک سنگین در برخی محورها دارد و سید محسن هاشمی رئیس مرکز مدیریت راه‌های مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ترافیک صبحگاهی در محور هراز محدوده بایجان و سه راهی چلاو سنگین است.

وی با اظهار اینکه در محور کندوان نیز در محدوده‌های هزارچم شاهد ترافیک نیمه سنگین تا سنگین هستیم، افزود: در دیگر محورهای استان وضعیت ترافیک به صورت عادی و روان جریان دارد.

ساده انگاری، دورهمی و سفر سه‌گانه مهم در شیوع و تشدید بیماری کرونا است که طی ۲۰ ماه گذشته زخم‌های عمیقی بر پیکره استان مازندران وارد کرده است. سید عباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه تجربه نشان داده هرگاه شمار بیماران سرپایی افزایش یابد، شمار بستری‌شدگان نیز روند صعودی می‌گیرد، خواستار توجه به پروتکل‌های بهداشتی برای مهار کرونا شد.

هر گاه شمار بیماران سرپایی افزایش یابد، شمار بستری‌شدگان نیز روند صعودی می‌گیردوی در گفتگو با خبرنگار مهر مسافرت‌ها، تجمعات و دورهمی ها و بی توجهی به پروتکل‌های بهداشتی را از جمله دلایل تأثیرگذار در تشدید بیماری کرونا بیان کرد و گفت: متأسفانه کاهش استفاده از ماسک از یک سو و سفر وضعیت استان را دچار مشکل می‌کند.

وی با بیان اینکه گزارش‌های متعددی از رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و اجتماعی و سفر داریم، گفت: اگر عوامل تشدید بیماری کنترل نشود ورود به موج بعدی کرونا احتمالی است.

وی میزان تزریق واکسن را در حوزه دانشگاه علوم پزشکی مازندران بیش از دو میلیون و ۳۵۷ هزار دز ذکر کرد و گفت: در حوزه علوم پزشکی بابل نیز ۳۱۶ هزار دز واکسن تزریق شده است.

وی با اشاره به افزایش مراکز تزریق واکسن در استان ادامه داد: خوشبختانه با ارسال محموله‌ها، روند واکسیناسیون در استان شتاب بیشتری گرفته است.

موسوی به کاهش سن تزریق واکسن در استان اشاره کرد و گفت: هم اکنون تزریق واکسن دانش آموزان گروه سنی ۱۵ سال به بالا در دست انجام است.

در حال حاضر ۳۹۰ بیمار کرونایی در مراکز درمانی مازندران بستری هستند و سفر و بی توجهی به پروتکل‌ها مازندران را دوباره در سراشیبی کرونا قرار می‌دهد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود