با کسب طلای جهان و المپیک در یکسال
ققنوس تاریخ‌ساز شد

فرنگی‌کار ریزنقش و شیرازی تیم ملی کشتی کشورمان با کسب مدال طلا در دو میدان جهانی و المپیک وارد جمع مفاخر کشتی ایران شد تا نامش مثل بسیاری از بزرگان جاودانه شود.

کشتی آزاد و فرنگی ایران نتایج درخشانی را در رقابت‌های جهانی ۲۰۲۱ نروژ کسب کرد و توانست بار دیگر به جایگاه اصلی و واقعی خود نزدیک شود. تیم ملی کشتی آزاد در این رقابت‌ها صاحب سه نشان طلا شد و تیم ملی کشتی فرنگی هم به ۴ مدال طلا رسید تا تیم کشورمان با ۷ طلا، در صدر جدول کیفیت مدالی مسابقات جهانی قرار گیرد. البته این موفقیت فارغ از کسب مدال‌های نقره و برنز توسط آزاد و فرنگی‌کاران ملی پوش کشورمان است.

اما در این میان حساب محمدرضا گرایی فرنگی‌کار وزن ۶۷ کیلوگرم کشورمان از دیگر ملی‌پوشان مدال‌آور در جهانی نروژ جدا بود، چراکه او در سال ۲۰۲۱ توانست علاوه بر مدال ارزشمند طلای المپیک توکیو، مدال طلای رقابت‌های جهانی ۲۰۲۱ نروژ را هم کسب کند.

بدین ترتیب محمدرضا گرایی بیستمین مدال طلای تاریخ کشتی فرنگی ایران را در رقابت‌های جهانی و المپیک به نام خود ثبت کرد تا تنها ورزشکاران ایران باشد که در یک‌سال قهرمان جهان و المپیک شده است.

در همین راستا گرایی شب گذشته پس از کسب طلای رقابت‌های جهانی اظهار داشت: ابتدا خدا را شکر می‌کنم که در نروژ سربلند بودم و به مدال طلا رسیدم. از تمام هموطنان و همشهری‌هایم تشکر می‌کنم که دعای خیرشان بدرقه راه من و محمدعلی بود. خوشحالم هم در المپیک و هم در جهانی قهرمان شدم.

وی تصریح کرد: نتایج کشتی فرنگی در مسابقات جهانی حاصل برنامه‌ریزی دو ساله بود که با کادر فنی داشتیم. اول با گزینشی المپیک شروع شد، چون سهمیه ۶۷ کیلو را نداشتیم. بعد از المپیک هم قرار بود در جهانی شرکت کنم که ثمره‌اش دومین طلای من شد.

قهرمان جهان و المپیک خاطرنشان کرد: هم اکنون احساس خیلی خوبی دارم که در سال ۲۰۲۱ بعد از مشکلاتی که کرونا به وجود آورد، توانستم دو تا طلا بگیرم. امیدوارم کمی از ناراحتی‌هایی که در این مدت به دلیل شرایط کرونایی برای ملت عزیز ایجاد شد، کم کرده باشم. امسال ۴ نماینده از استان فارس در تیم ملی حضور داشتند که امیدوارم این تعداد بیشتر شود و بهترین مدال‌ها رأی برای ایران و استان فارس کسب کنند.

تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان شب گذشته در پایان رقابت‌های قهرمانی جهان موفق به کسب چهار مدال طلا و دو مدال برنز شد تا بعد از روسیه به عنوان نایب قهرمانی دست یابد. میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم، محمدرضا گرایی در وزن ۶۷ کیلوگرم، محمدهادی ساروی در وزن ۹۷ کیلوگرم و علی اکبر یوسفی در وزن ۱۳۰ کیلوگرم موفق به کسب مدال طلا شدند و محمدعلی گرایی در وزن ۷۷ کیلوگرم و پژمان پشتام در وزن ۸۲ کیلوگرم به مدال برنز رسیدند.

سایت اتحادیه جهانی کشتی به گرایی لقب «ققنوس» داد

سایت اتحادیه جهانی کشتی که برای برخی از قهرمانان کشتی جهان القاب مختلفی را انتخاب کرده به محمدرضا گرایی هم لقب جالبی را نسبت داد.

پس از قهرمانی فرنگی کار وزن ۶۷ کیلوگرم کشورمان در رقابتهای جهانی ۲۰۲۱ نروژ سایت اتحادیه جهانی لقب جالبی برای او انتخاب کرد.

روز گذشته در آخرین روز از مسابقات جهانی ۲۰۲۱ اسلو نروژ، محمدرضا گرایی فرنگی‌کار ارزنده کشورمان موفق شد در فینال وزن ۶۷ کیلوگرم با نتیجه ۵ بر ۲ نظیر عبداله یف دارنده مدال نقره اروپا از روسیه را شکست دهد و به مدال طلا دست پیدا کند.

سایت اتحادیه جهانی کشتی که پیش از این با انتشار توئیتی لقب «عقاب» را برای محمدرضا گرایی پیشنهاد کرده بود، پس از قهرمانی او این بار لقب «ققنوس» را برای این کشتی گیر در نظر گرفت و نوشت:

«اگر لقب محمدعلی گرایی شاهین باشد، می‌توان محمدرضا را ققنوس نامید، زیرا او بارها از خاکسترهای نزدیک به شکست برخاسته است.»

این سایت علاوه بر این برای محمدرضا گرایی صفت بی باک را به کار برد و نوشت: «گرایی بی باک عنوان قهرمانی ۶۷ کیلوگرم جهان را به طلای المپیک اضافه کرد.»

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود