تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی برای ازدواج دهه شصتی‌های روستایی

انسیه خزعلی در جمع اهالی روستای برج از توابع زبرخان گفت: آن دسته از افراد مجرد و ازدواج نکرده روستایی که متولد دهه ۶۰ باشند و تا پایان سال ۱۴۰۰ ازدواج کنند تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج دریافت می‌کنند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور افزود: لازم است دختران حتما قبل از ازدواج دوره‌های مهارتی را بگذرانند تا ازدواج موفقی داشته باشند و از آسیب‌هایی مانند طلاق جلوگیری شود.

وی به معضل ازدواج دختران در سنین پایین اشاره و بیان کرد: ضروری است دختران قبل از رفتن به خانه بخت به بلوغ فکری رسیده باشند تا زندگی زناشویی آنان منجر به طلاق و از هم‌پاشیدگی خانواده‌ها نشود.

خزعلی با اشاره به توانمندی‌های بخش کشاورزی و صنعتی روستای برج گفت: به یقین بانوان بخش عمده‌ای از کار و اشتغال و جهاد در روستا را برعهده دارند و روستای برج هم می‌تواند منطقه نمونه برای بهتر زندگی کردن جوانان باشد و فرصت‌های اشتغال در این منطقه به ویژه بخش کشاورزی باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون رئیس جمهور افزود: اخیرا معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری تفاهمنامه‌ای با وزارت جهاد کشاورزی در زمینه توسعه کشاورزی و صنایع تبدیلی منعقد کرده و ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات برای بانوان روستا‌های این منطقه در نظر گرفته است و راه‌اندازی ۲۰۰ صندوق خرد روستایی ویژه زنان نیز هدف‌گذاری شده است.

وی به پروژه نیمه تمام ورزشی روستای برج اشاره کرد و ادامه داد: یک میلیارد تومان به این ورزشگاه اختصاص می‌یابد تا پس از راه‌اندازی بتواند سه روز از هفته به فعالیت زنان اختصاص یابد.

خزعلی اظهار امیدواری کرد: این روستا مرکز جهادی، کارآفرینی، فرهنگی و مقاومت برای بانوان باشد و با اشاره به تأکید رئیس جمهور مبنی بر توسعه روستا‌ها و رفع مشکلات آن‌ها، قول مساعدت در زمینه حمایت‌های معنوی و مادی از بانوان منطقه را داد.

فرماندار زبرخان نیز در این نشست گفت: این شهرستان یک نقطه استثنایی و پر از ظرفیت‌های گردشگری و کشاورزی و زیرساختی است.

سید یحیی سلیمانی افزود: عبور راه‌آهن سراسری به‌تن‌هایی شهرستان زبرخان را منحصر به‌فرد کرده و هنوز کل ظرفیت‌های زبرخان به فعلیت نرسیده است.

وی اضافه کرد: زبرخان پایتخت آلو در کشور است و واحد‌های آلو خشک‌کنی و آلو پاک‌کنی متعددی در آن فعالیت دارند که ۷۰ درصد از زحمت چیدن و پاک کردن و خشک کردن آلوی این منطقه برعهده بانوان است.

فرماندار زبرخان بیان کرد: بدون وجود زنان و نادیده گرفتن آن‌ها به‌طور قطع توسعه اتفاق نمی‌افتد به‌ویژه زنان روستایی که نقش مهمی در اقتصاد روستا دارند.

سلیمانی افزود: روستا‌ها به‌طور طبیعی باید تأمین مواد غذایی کشور را برعهده داشته باشند، اما امروز خالی از سکنه شده و مردمانش حاشیه‌نشین شهر‌های بزرگی مانند مشهد و نیشابور شده‌اند، زیرا مورد حمایت قرار نگرفته‌اند.

وی با اشاره به فعالیت شهرک صنعتی بینالود در شهرستان زبرخان ادامه داد: ۶ هزار نفر در بخش صنعت زبرخان فعالیت دارند که این تعداد تا ۱۵ هزار نفر قابل افزایش است.

فرماندار زبرخان با اشاره به معضل کودک همسری در شهرستان زبرخان گفت: باید این معضل از طریق قانون حل شود.

سلیمانی افزود: این شهرستان سالن ورزشی برای بانوان ندارد که درخواست همکاری دولت در این زمینه را داریم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده از دو کارگاه آلوخشک‌کنی و بسته‌بندی آلو و میوه‌های فصل دیدن و مشکلات آن‌ها در زمینه صادرات، رفع تعهد ارزی، بسته‌بندی و بیمه تأمین اجتماعی را بررسی کرد و قول پیگیری داد.

وی همچنین از مراحل اجرایی پروژه نیمه تمام ورزشی روستای برج بازدید کرد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود